Funkcjonariusz stalinowskiego UB ma spocząć na Powązkach

Aktualizacja: 2015-04-2 10:33 am

Pułkownik Władysław Wojtasik był oficerem Urzędów Bezpieczeństwa w larach 40 i 50 XX wieku, okresu najostrzejszego terroru komunistów zmarł 24 marca. Jutro zostanie pogrzebany na Powązkach.

Pułkownik Wojtasik już w 1945 r. rozpoczął pracę Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa w Ząbkowicach Śląskich. Później był funkcjonariuszem urzędu wojewódzkiego we Wrocławiu, a od 1950 roku pracował w Departamencie III Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie. Służba w bezpieczeństwa pozwoliła mu nawet na karierę dyplomatyczną, bowiem Wojtasik był w późniejszych latach ambasadorem PRL w Rumunii i Chinach.

Choć we wrześniu minister obrony Tomasz Siemoniak wprowadził przepisy na mocy których wojskowi robiący karierę w LWP nie mogą być chowani na Powązkach, a asysta honorowa wymaga konsultacji z IPN, to funkcjonariusz UB i tak znajdzie miejsce spoczynku właśnie na tym cmentarzu. Jak twierdzi opisujący sprawę dziennik “Rzeczpospolita” na Powązkach znajduje się grobowiec rodzinny krewnych Wojtasika.

rp.pl/kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=80860 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]