Chcieli odwołania prezydenta Łodzi, teraz przesłuchuje ich policja

Aktualizacja: 2015-03-23 8:35 am

Łodzianie, którzy popisali się za organizacją referendum w sprawie odwołania prezydent Łodzi, mogą zostać przesłuchani przez policję. Może do dotyczyć niemal 40 tysięcy osób.

Wiosną 2013 miałą miejsce akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydent Hanny Zdanowskiej. Zebrano ich jednak zbyt mało – 39 tys. wobec 58 tys. wymaganych. Teraz osoby, które złożyły swój podpis mogą spodziewać się wezwania na policję – zdaniem prokuratury część podpisów mogła zostać sfałszowana i w październiku ubiegłego roku wszczęto w tej sprawie postępowanie.

„Nie wiemy, ile osób będziemy musieli jeszcze przesłuchać. W skrajnym przypadku nawet 39 tysięcy, jeśli nie pojawią się okoliczności, które pozwolą na zaniechanie przesłuchań”- powiedział Jacek Pakuła z Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Przesłuchania już się rozpoczęły, jednak w ich trakcie zadawane są co najmniej nietypowe pytania. Jeden z przesłuchiwanych Łodzian relacjonował: „Policjantka pytała mnie, czy podpisałem się na liście w sprawie organizacji referendum. Były też bardzo dziwne pytania: czy zdarzyło mi się jeździć na gapę i czy wspierałem podpisami kandydatów przed wyborami. Gdy zaprotestowałem, tłumacząc, że moje preferencje polityczne to moja sprawa, zostałem pouczony, że za składanie fałszywych zeznań grozi odpowiedzialność karna. Nikt nie wyjaśniał, do czego są potrzebne moje odpowiedzi, czułem się jak w państwie policyjnym”.

Łódzka prokuratura twierdzi, że pytania mają na celu ustalenie, czy do rzekomego sfałszowania części podpisów nie zostały wykorzystane dane osób ukaranych za jazdę pojazdami komunikacji miejskiej bez biletu. Hipotetycznie miały one wycieknąć z łódzkiego MPK. Przedstawiciele prokuratury rozumieją, że część z pytań może wydawać się dziwna, ale tłumaczy, że jak na razie śledczym nie udało się opracować żadnej innej metody ustalenia, czy faktycznie doszło do sfałszowania części podpisów.

Dzienniklodzki.pl / Kresy.pl 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=80597 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]