USA: Wierni FSSPX na Marszu dla Życia

Aktualizacja: 2015-02-21 6:55 pm

Pod koniec stycznia każdego roku ulicami Waszyngtonu przechodzi Marsz dla Życia – gromadząca setki tysięcy ludzi demonstracja ruchów pro life organizowana w rocznicę wydania przez Sąd Najwyższy USA w 1973 r. wyroku legalizującego zabijanie dzieci w łonach matek przez cały okres ciąży (z nielicznymi wyłączeniami w ostatnim trymestrze). W tym roku wśród wielu grup manifestantów pojawiła się kolejna, związana z Bractwem Kapłańskim Świętego Piusa X w Ameryce Północnej. Oczywiście wierni pochodzący z różnych kaplic Bractwa w USA już wcześniej uczestniczyli w Marszu dla Życia, ale ich udział nie był skoordynowany, a przez to mniej liczny i mniej widoczny.

Kapelanem grupy był ks. Patryk Rutledge, duszpasterz kaplicy w Pittsburghu, któremu towarzyszyło kilku mnichów z benedyktyńskiego klasztoru Matki Bożej z Guadalupe w Silver City w Nowym Meksyku. W drodze na Kapitol, przed siedzibę Kongresu (parlamentu USA) uczestnicy śpiewali różaniec, chorał i pieśni, w czym dołączyli do nich członkowie Akcji Katolickiej i młodzieżowej grupy Bractwa Św. Piotra. Obserwującym ich przechodniom wręczali ulotki dotyczące katolickiej nauki o małżeństwie, potępiające antykoncepcję i aborcję, a także informujące o działalności Bractwa oraz organizacji Regnum – katolickiego młodzieżowego stowarzyszenia działającego w Pittsburghu w sąsiedniej Pensylwanii.

Wierni FSSPX, w przeważającej części młodzież, przyjechali do Waszyngtonu z kilkunastu miast – nie tylko z położonych na północnym wschodzie Pittsburgha i Filadelfii w stanie Pensylwania, Cleveland i Youngstown w Ohio czy Walton w Kentucky, ale nawet z tak odległych jak St. Cloud w Minnesocie, Madison i Milwaukee w Wisconsin oraz St. Louis w Missouri. Przybyli również wierni z Toronto w Kanadzie, którzy pragną zorganizować grupę FSSPX do udziału w kanadyjskim Marszu dla Życia.

Na zakończenie marszu w jednej z kaplic nieodległej bazyliki p.w. Niepokalanego Poczęcia została odprawiona uroczysta Msza św., w której uczestniczyło również wielu katolików nie mających wcześniej okazji wysłuchać tradycyjnej rzymskiej Mszy.

Po zakończeniu celebracji wierni, którzy nie musieli jeszcze udawać się w podróż powrotną i mogli pozostać w Waszyngtonie, udali się na wspólny posiłek połączony ze spotkaniem integracyjnym.

Galerię fotografii ilustrujących to wydarzenie można obejrzeć na stronie północnoamerykańskiego dystryktu FSSPX.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=79949 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]