Aktualizacja strony została wstrzymana

Penalizacja „mowy nienawiści” ze względu na orientację seksualną oraz tożsamość płciową

Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania, prof. Małgorzata Fuszara, po raz kolejny zwróciła się do ministra sprawiedliwości z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych mających na celu penalizację „mowy nienawiści” z powodu takich przesłanek jak płeć, niepełnosprawność, wiek, orientacja seksualna oraz tożsamość płciowa.

Polski Kodeks karny w kilku przypadkach penalizuje „mowę nienawiści” jako odrębne przestępstwo. Dotyczy to obrażania przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznania lub bezwyznaniowości.

Prof. Fuszara powołała się na przykład innych państw Unii Europejskiej, w których „mowa nienawiści” jest karalna z takich przesłanek jak orientacja seksualna czy tożsamość płciowa.

Przywołała raport Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej na temat dyskryminacji na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej – „Homophobia, transphobia and discrimination on grounds of sexual orientation and tender identity” (Luksemburg 2010).

Z raportu rzekomo wynika, że Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, którego ani prawodawstwo, ani orzecznictwo nie przewidują „skutecznej ochrony prawnokarnej przed przestępczością motywowaną homofonicznie i transfobicznie”.

Zaznaczyła również, iż organizacje międzynarodowe, których Polska jest członkiem, rekomendują zmianę przepisów polskiego prawa karnego i uznanie za przestępstwa „zachowań dyskryminujących motywowanych nienawiścią do drugiego człowieka z powodu jego orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, niepełnosprawności oraz wieku”.

Według prof. Fuszary, obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu karnego „nie zapewniają skutecznej ochrony ofiarom takich zachowań”.

Tekst wystąpienia Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania do Ministra Sprawiedliwości 

[Na podstawie serwisu informacyjnego Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania – 27.01.2015 r.]

Za: Human Life International - Polska -- Polski serwis pro-life (20/02/2015) | http://www.hli.org.pl/drupal/pl/node/10181

Skip to content