Czy po nieudanej aborcji lekarze uśmiercili żywe dziecko?

Aktualizacja: 2014-12-18 9:43 am

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia dzieciobójstwa w jednym ze szpitali w Opolu.

Według informacji Instytutu w szpitalu miało dojść do zaniechania ratowania dziecka, które urodziło się żywe po nieudanej aborcji eugenicznej. Tragedia wydarzyła się prawdopodobnie pod koniec sierpnia 2014 roku.

Z przekazanej Instytutowi relacji wynika, że dziecko poddane aborcji cierpiało na zespół Downa. Podczas przerywania ciąży pojawiły się komplikacje i w trybie nagłym wykonano cesarskie cięcie. Dziecko wydobyto z organizmu matki żywe. Noworodek ważył około 600 g, oddychał samodzielnie, a nawet głośno płakał. Serce i inne narządy wewnętrzne funkcjonowały prawidłowo. Dziecko było silne i walczyło o życie.

Personel szpitala podjął decyzję o przyjęciu dziecka na oddział noworodków i umieszczeniu go w inkubatorze. Dziecko przebywało tam przez około 4 godziny. Z informacji Instytutu wynika, że na wyraźne żądanie lekarzy przeprowadzających aborcję, odstąpiono od intensywnej opieki medycznej nad wcześniakiem oraz od ratowania mu życia. Dziecko słabło i po pewnym czasie zmarło.

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris uznał za konieczne poinformowanie o całym zdarzeniu prokuratury. Ochrona życia dziecka narodzonego znajduje wyraz na gruncie polskiego prawa karnego, w art. 148 § 1 KK, który przewiduje odpowiedzialność karną za zabicie człowieka.

Człowiekiem, w rozumieniu tego przepisu, jest również dziecko narodzone w wyniku błędnie przeprowadzonej aborcji. Orzecznictwo Sądu Najwyższego w tym zakresie jest jasne i konsekwentne. Ze względu na powagę sprawy postanowiono zawiadomić prokuraturę.

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przypomina, że pozostawienie samodzielnie oddychającego dziecka bez opieki medycznej z zamiarem spowodowania jego śmierci stanowi zbrodnię zabójstwa.

[Na podstawie serwisów informacyjnych: Ordo Iuris – 17.12.2014 r.; także: „Nasz Dziennik” via Deon (RS/slo) – 18.12.2014 r.]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=78611 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]