Aktualizacja strony została wstrzymana

Wiek ojca ma znaczenie

Jakość plemników słabnie wraz z wiekiem mężczyzny. Zespół naukowców z University of Otago (Nowa Zelandia) dokonał przeglądu 90 badań andrologicznych z ponad 30 krajów świata.

Potwierdziła się hipoteza mówiąca, że kondycja plemników pogarsza się wraz ze starzeniem się mężczyzny. Maleje ilość nasienia, zmniejsza liczba plemników, pogarsza się ich morfologia, słabnie aktywność i żywotność oraz zmniejsza zdolność do zapłodnienia.

Wyniki przeglądu powinny dać do myślenia parom, które intencjonalnie odkładają poczęcie dziecka na coraz późniejsze lata. Raport z badań opublikowano w prestiżowym „Ageing Research Reviews”. Autorzy podkreślają, że zaawansowany wiek potencjalnego ojca zmniejsza prawdopodobieństwo poczęcia dziecka.

„Podczas gdy od dawna wiadomo, że wiek kobiety ma negatywny wpływ na płodność, sukces reprodukcyjny i zdrowie potomstwa, wpływ wieku mężczyzny na płodność nie był oceniany” – mówi dr Sheri Johnson z Centre for Reproduction and Genomics.

Wprawdzie naukowcy nie wyznaczyli żadnej granicy wieku, której przekroczenie wiązałoby się z wyraźnym spadkiem jakości plemników, ale dr Johnson stwierdza, że badania wykazały znaczne pogorszenie niektórych cech plemników już u 35-letnich mężczyzn. Szczególnie niepokoją uszkodzenia DNA plemników.

Autorzy opracowania twierdzą, że w związku z nowymi ustaleniami, diagnozując przyczyny niepłodności małżeńskiej należy brać pod uwagę wiek obojga rodziców. Dzięki temu można będzie uniknąć wielu niepotrzebnych decyzji o zapłodnieniu pozaustrojowym (in vitro).

Zwrócenie uwagi na wiek mężczyzny pozwoliłoby także znacznie lepiej ocenić ryzyko wystąpienia poronienia lub komplikacji okołoporodowych. Ponadto późny wiek ojca może mieć wpływ na takie wady i choroby dziecka jak zespół Downa, autyzm, a nawet epilepsja czy schizofrenia.

Co więcej, naukowcy z Otago postulują, aby męską płodność oceniać na podstawie badania morfologii, żywotności i zdolności plemników do zapłodnienia, zamiast ich liczby, stężenia czy ruchliwości.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI-Polska na podstawie serwisu informacyjnego Fox/ News/ Health (J. Gidman) – 03.12.2014 r.]

Materiał źródłowy:

S.L. Johnson, J. Dunleavy, N.J. Gemmell i in., „Consistent age-dependent declines in human semen quality: A systematic review and meta-analysis”, w: „Ageing Research Reviews”, 2015; 19: 22 DOI: 10.1016/j.arr.2014.10.007

Za: Human Life International - Polska -- Polski serwis pro-life (04/12/2014) | http://www.hli.org.pl/drupal/pl/node/9971

Skip to content