Rocznica powstania UPA świętem państwowym na Ukrainie

Aktualizacja: 2014-10-14 7:54 am

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Poroszenki Dzień Obrońcy Ojczyzny obchodzony będzie nie jak dotąd 23 lutego (pozostałość po czasach sowieckich, rocznica powstania Armii Czerwonej), lecz 14 października – w rocznicę powstania zbrodniczej Ukraińskiej Powstańczej Armii.

“W celu uhonorowania męstwa i heroizmu obrońców niepodległości i integralności Ukrainy, wojskowych tradycji i zwycięstw ukraińskiego narodu, a także dalszej budowy mocnego patriotycznego ducha w społeczeństwie, postanawiam ustanowić na Ukrainie święto – Dzień Obrońcy Ojczyzny, który obchodzony będzie corocznie 14 października” – napisał w rozporządzeniu Poroszenko.

14 października to rocznica formalnego powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii – formacji odpowiedzialnej za okrutną śmierć i wypędzenia wielu tysięcy Polaków na Kresach Wschodnich. Dziś na Polu Marsowym we Lwowie z tej okazji zaplanowano żałobne uroczystości religijne poświęcone “nieznanemu żołnierzowi UPA”, podniesienie flagi państwowej oraz uroczyste złożenie kwiatów.

14 października w Kościołach wschodnich obchodzone jest także maryjne Święto Pokrowy.

korespondent.net/KRESY.PL

[Foto: archiwum]

Za: Kresy.pl (14 października 2014)

Prochy Bandery zostaną sprowadzone na Ukrainę?

Na sesji Rady obwodu lwowskiego deputowani rozpatrzą pomysł sprowadzenia na Ukrainę i ponownego pochówku szczątków Stepana Bandery.

Poinformowała o tym służba prasowa lwowskiej rady obwodowej. Pomysł wyszedł od deputowanych rady rejonu stryjskiego, którzy domagają się ponownego, honorowego pochówku Bandery na Ukrainie.

Stepan Bandera był głównym przywódcą i ideologiem ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego w XX wieku. Ofiarami ukraińskiego nacjonalizmu integralnego było wiele tysięcy Polaków i Żydów na Kresach Wschodnich. Bandera został zamordowany w zamachu zorganizowanym przez KGB. Został pochowany na cmentarzu Waldfriedhof w Monachium.

tsn.ua/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (14 października 2014)

 

Hańba! Rocznica powstania UPA świętem narodowym Ukrainy

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko w dzisiejszym swoim rozporządzeniu napisał “W celu uhonorowania męstwa i heroizmu obrońców niepodległości i integralności Ukrainy, wojskowych tradycji i zwycięstw ukraińskiego narodu, a także dalszej budowy mocnego patriotycznego ducha w społeczeństwie, postanawiam ustanowić na Ukrainie święto – Dzień Obrońcy Ojczyzny, który obchodzony będzie corocznie 14 października”.

Skąd taka data? 14 października 1942 r. utworzona została Ukraińska Powstańcza Armia, odpowiedzialna za ludobójstwo dokonane na Kresach Wschodnich oraz na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

W ten sposób “król czekolady” dał w twarz rodzinom pomordowanych przez banderowców Polaków, Żydów, Ormian, Czechów i sprawiedliwych Ukraińców oraz wszystkim tym, którzy od dziesiątków lat walczą o prawdę o ludobójstwie i o upamiętnienie ofiar.

Równocześnie ta decyzja to miód na serce tak dla bojowników z Prawego Sektora i tzw. batalionów ochotniczych, jak i dla polskich “piewców” Majdanu, w tym zwłaszcza dla Adama Michnika i Tomasza Sakiewicza oraz ich podwładnych, a także dla wszystkich tych, którzy od wielu miesięcy w pocie czoła pracowali na “ociepleniem” wizerunku Bandery i UPA.  

Ciekawy jestem, co ci ostatni teraz zrobią? Pobiegną z kwiatami i gratulacjami do ambasady Ukrainy? Otworzą butelkę szampana i wzniosą toast za pomyślność ukraińskiej armii w jej dzisiejsze, nowe święto? Czy też krzykną “Polacy, nic się nie stało” i będą dalej wzywać do wspierania ukraińskich bojowników np. poprzez zakup hełmów i kuloodpornych kamizelek?

Za to wszystko trzeba koniecznie  w najbliższych wyborach samorządowych i parlamentarnych rozliczyć tych polskich polityków, którzy przyłożyli rękę do gloryfikacji zbrodniarzy z UPA i SS Galizien.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Za: Blog ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego (2014-10-14)

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=77104 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]