Gdyński sąd: Koncert satanistyczny z “artystycznym” niszczeniem Biblii, bluźnierstwami – nie jest przestępstwem

Aktualizacja: 2009-03-12 9:45 pm

Lider odwołującej się do symboliki satanistycznej grupy Behemoth nie jest przestępcą, mimo że podczas koncertu wyraził się wulgarnie o Biblii, podarł ją i rozrzucił jej resztki wśród publiczności. W czasie tego samego koncertu Adam Darski wyrażał się też obraźliwie o Kościele katolickim.

Sąd kazał Ryszardowi Nowakowi, szefowi Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, przeprosić Darskiego za nazwanie go przestępcą i wpłacić 3 tys. złotych na schronisko dla zwierząt.

Dodatkowo Nowak będzie musiał pokryć koszty procesu sądowego – 1,7 tysiąca złotych. 3 tysiące złotych, zgodnie z propozycją Adama Darskiego z zespołu Behemoth, trafi na konto schroniska dla bezdomnych zwierząt a jego przeprosiny mają zostać opublikowane w “Gazecie Wyborczej”.

– Wyrok mnie satysfakcjonuje. Od początku abstrakcją był dla mnie fakt, że człowiek, którego nie było na koncercie poczuł się obrażony faktem podarcia biblii – powiedział “Dziennikowi” Adam Darski. – Koncerty gramy dla zamkniętej grupy ludzi, którzy wiedzą, czego się spodziewać – to nie jest spektakl przyjazny religii – dodał.

Darski twierdzi, że Ryszard Nowak zniesławił go w marcu zeszłego roku w wywiadzie dla “Gazety Świętojańskiej”. Nowak zarzucił wokaliście Behemotha, że ten – podczas koncertu we wrześniu 2007 roku w Gdyni – podarł Biblię, a Kościół katolicki nazwał “grupą zbrodniczą”. Nowaka nie było na tym koncercie, a sprawa została umorzona.

– Podarcie biblii to część performance’u, to część naszej sztuki. A sztuka nie jest po to, żeby spełniać zachcianki wszystkich. Długo nie komentowałem oskarżeń pana Nowaka skierowanych do mnie, ale w pewnym momencie sprawy poszły za daleko, żebym mógł je tak zostawić – mówi Darski.

Pan Darski ma szczęście, że nie mieszka w państwie muzułmańskim. Gdyby znieważył Koran, miałby już podcięte gardło lub musiałby uciekać przed fatwą.

MaRo/Dz

Za: Fronda.pl
“Niszczenie Biblii na koncertach. Sztuka?”


Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=7673 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]