Aktualizacja strony została wstrzymana

Steinbach triumfuje

Niemiecki rząd podjął decyzję o ustanowieniu 20 czerwca Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Ucieczek i Wypędzeń. Szefowa Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach podziękowała za realizację projektu, o który zabiegała od lat. – Po raz pierwszy nowe święto będzie obchodzone w przyszłym roku – powiedział minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizière po posiedzeniu rządu. Kierowany przez Erikę Steinbach Związek Wypędzonych domagał się od lat ustanowienia dnia pamięci o ofiarach przymusowych wysiedleń. Zdaniem Steinbach, powojenne wysiedlenia były niezgodne z prawem międzynarodowym. Kraje związkowe, w których rządzą partie chadeckie – Bawaria, Hesja i Saksonia – wprowadziły już wcześniej obowiązujące na terenie ich landów dni pamięci. Poprzednie rządy w Berlinie stały na stanowisku, że centralne święto upamiętniające ofiary wypędzenia nie jest potrzebne. Oczekiwania ziomkostw spełnił rząd Angeli Merkel. Najpierw utworzono muzeum, teraz zaś ustanowiono Dzień Pamięci o Ofiarach Ucieczek i Wypędzeń. Decyzja zapadła pięć dni przed 75. rocznicą agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę. Niemiecka polityka historyczna od lat koncentruje się na pomniejszaniu odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej.

ŁS

Za: Nasz Dziennik, Piątek, 29 sierpnia 2014, Nr 200 (5042)

Niemcy „uczczą” 1 września filmem szkalującym AK

Niemieckie stacje telewizyjne 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej „uczczą” emisją filmu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Obraz zdejmuje z Niemców odpowiedzialność za liczne zbrodnie, przerzucając ją na polski ruch oporu.

O filmie stało się głośno, gdy po raz pierwszy emitowała go publiczna telewizja niemiecka ZDF, która była także jego producentem. „Nasze matki, nasi ojcowie” opowiada o II wojnie światowej a, jak wynika z fabuły, na dobre rozpoczyna się ona w… 1941 roku wybuchem wojny niemiecko-sowieckiej.

W filmie widzimy też żołnierzy Armii Krajowej, zabijających Żydów i wyglądających niemal jak opryszki.

Obraz święci jednak tryumfy zbierając liczne nagrody. W okolicach 75. rocznicy napaści Niemiec na Polskę, będzie prezentowany kolejny raz w stacjach telewizyjnych za naszą zachodnią granicą. Film (część pierwsza i druga) będzie emitowany najpierw 28 sierpnia w najlepszym czasie antenowym o 20.15 w stacji ART, natomiast druga trzecia dzień później o tej samej porze.

W dzień samej rocznicy, czyli 1 września film pokaże niemiecka stacja Phoenix, następnie 2 września ARTE powtórzy emisję wszystkich odcinków tego antypolskiego miniserialu. Z kolei 14 września ten karygodny spektakl medialny zakończy pokaz tego filmu w niemieckiej wersji stacji History Channel.

Źródło: prawy.pl

ged

Za: Polonia Christiana – pch24.pl (2014-08-29)

Skip to content