Maroko: Media pytają: czy Hiszpania eksportuje kulturę gejowską?

Aktualizacja: 2009-03-11 2:45 pm

„Naszym celem była próba zmiany mentalności” – przyznał Marokańczyk mieszkający w Hiszpanii, próbujący promować ruch gejowski w Maroku.

Marokańskie gazety oskarżyły ambasadora Hiszpanii w Rabacie o wspieranie homoseksualistów, którzy w Maroku są wyjęci spod prawa. 

Sprawę opisał hiszpański dziennik „El Pais”. Paco Ramirez i Samir Bargachi działający w hiszpańskim stowarzyszeniu gejów i lesbijek o nazwie Colegas pojechali na początku marca do Maroka z misją edukacyjno-rozpoznawczą. „Naszym celem była próba zmiany mentalności, tak, by homoseksualiści przestali być traktowani jak zadżumieni, a homoseksualizm nie był mylony z pedofilią” – opowiadał gazecie Samir Bargachi, 22-letni Marokańczyk, który, mieszkając w Hiszpanii, kieruje gejowskim stowarzyszeniem Kifkif wspierającym jego rodaków. 

W Maroku, jak prawie we wszystkich krajach islamskich, homoseksualizm jest zakazany: artykuł 489 kodeksu karnego przewiduje za seks osób tej samej płci od sześciu miesięcy do trzech lat pozbawienia wolności. Ramirez i Bargachi spotykali się dyskretnie z miejscowymi gejami, z dyplomatami, w tym z ambasadorem Hiszpanii Luisem Planasem, z kierownictwem Instytutu Cervantesa i przedstawicielami paru organizacji pozarządowych broniących praw człowieka, między innymi z szefową Marokańskiego Stowarzyszenia Praw Człowieka Chadiją Rijadi, która obiecała im, że rozpocznie kampanię na rzecz depenalizacji homoseksualizmu. 

Wszystko szło dobrze, dopóki Bargachi nie udzielił w Casablance wywiadu gazecie „As Sabah”. Przyznał, że jest gejem, i opowiedział o swoim tournée po Maroku. Szybko tego pożałował. Jak twierdzi, gazeta zmanipulowała jego słowa, a artykuł opatrzyła zdjęciami ściągniętymi z portalu społecznościowego. Efekt? Marokańskie media oskarżyły ambasadora Hiszpanii o mieszanie się w sprawy Maroka i popieranie osób wyjętych spod prawa. „Maroc Soir” zamieścił na pierwszej stronie artykuł zatytułowany „Hiszpańska ingerencja” opatrzony zdjęciem dyplomaty z dwoma gejami. 

Gromy spadły też na marokańskich homoseksualistów. Najwyższa Rada Ulemów wydała fatwę obligującą „państwo marokańskie do stanowczego zwalczania tego rodzaju dewiacji”.

Christianitas za: “Rz” Online/ mt-o

Za: Christianitas.pl


CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=7619 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]