Pięć tysięcy Żydów opuści Francję

Aktualizacja: 2014-06-20 9:52 pm

Coraz więcej francuskich Żydów wyjeżdża do Izraela, obawiając się gwałtownego pogorszenia sytuacji gospodarczej, antysemityzmu i wojującego islamu – donosi amerykańska agencja AP.

Jeszcze w tym roku 5 tys. Hebrajczyków planuje opuścić kraj nad Sekwaną. To więcej niż po wojnie sześciodniowej w 1967 roku.

Do Izraela wyjeżdżają przede wszystkim młodzi ludzie, skarżący się na brak perspektyw w pogrążonej w kryzysie Francji. W kraju nad Sekwaną pracy nie ma 25 proc. młodzieży. Dla porównania w Izraelu bezrobocie wśród młodych wynosi 11 proc.

Francuscy Żydzi obawiają się ataków radykalnych muzułmanów i żalą się z powodu rosnącej niechęci ze strony zwykłych obywateli. Przyznają, że we Francji nie mogą otwarcie nosić na szyi gwiazdy Dawida, by nie być narażonym na zaczepki.

Według Ariela Kandeli z Agencji Żydowskiej w Paryżu, co roku do Izraela wyjeżdża około 1 tys. młodych Żydów z Francji. Około 70 proc. z nich zostaje na stałe.

Agencja ściśle współpracująca z rządem Izraela, ma na celu wzmacnianie więzi między Żydami w diasporze i Izraelu. Każdego roku wydaje dziesiątki milionów dolarów, aby ściągnąć Żydów do Izraela na stałe.

Ludność żydowska z niechęcią opuszcza Francję. Źal im wysokiego standardu życia i gwarancji socjalnych, jakie daje ten kraj. – Nigdy nie będzie tak, że Izrael będzie atrakcyjniejszy niż Francja – przekonuje Kandel.

Szef Agencji Żydowskiej Natan Sharansky szacuje, że jeszcze tego roku Francję opuści ponad 5 tys. Żydów. To 1 proc. ogółu ludności żydowskiej we Francji. W 2013 r. kraj nad Sekwaną opuściło 3,3 tys.  Hebrajczyków, a w 2012 – 1,9 tys.

Francja jest trzecim największym skupiskiem ludności żydowskiej po Izraelu i Stanach Zjednoczonych (około 500 tys. osób tej narodowości).

Źródło: AP, AS.

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=75209 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]