- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Amerykańscy pauliści zamykają seminarium

Na fali posoborowego rozwoju władze pierwszego katolickiego zgromadzenia utworzonego w Stanach Zjednoczonych, Towarzystwa Misyjnego św. Pawła Apostoła, podjęło decyzję o sprzedaży seminarium. Jak czytamy w ogłoszeniu, budynek może łatwo zostać przekształcony w prywatną szkołę lub akademik.

Budynek waszyngtońskiego seminarium zgromadzenia znajduje się na liście nieruchomości wystawionych na sprzedaż. Cały kompleks zostały starannie wyremontowane w latach 2006-2007. Nieruchomość zajmuje 3,8 hektara i jest atrakcyjnie umiejscowiona – w pobliżu znajdują się m. in budynki Katolickiego Uniwersytetu Ameryki i innych uczelni. Pauliści chcieliby sprzedać nieruchomość jednemu nabywcy. Seminarium – jak podkreśla pośrednik – stwarza idealne warunki do wykorzystania jako siedziba… muzeum, collage, akademik bądź siedziba organizacji pozarządowej.

Towarzystwo Misyjne św. Pawła Apostoła powstało w roku 1858 w Nowym Jorku dzięki redemptoryście, Słudze Bożemu o. Isaacowi Heckerowi. Celem zgromadzenia było nawracanie protestantów na katolicyzm. Jak podkreślał założyciel, jeśli wiara byłaby w sposób należyty głoszona Amerykanom, Stany Zjednoczone stałyby się państwem katolickim. Pauliści prowadzili misje na Południu, kontynuację apostolatu uniemożliwił tam wybuch wojny secesyjnej. Później głosili wiarę i udzielali sakramentów w Kalifornii, Rhode Island, Kentucky, Michigan, Południowej Karolinie, Tennessee i Utah.

Po Drugim Soborze Watykańskim charyzmat zgromadzenia został znacząco zmodyfikowany. Głoszenie wiary wyznawcom różnych protestanckich denominacji zostało zastąpione ekumenizmem i dialogiem z judaizmem. Dziś zgromadzenie liczy 128 prezbiterów, w latach 70-tych ponad 230.

Źródło: rorate-caeli.blogspot.com

mat