Fajerwerki będą zakazane?

Aktualizacja: 2013-12-27 9:20 pm

W Polsce ruszyła akacja „Nie strzelam w Sylwestra!”, której inicjatorzy nawołują, aby 31 grudnia nie odpalać petard i fajerwerków. Tymczasem we Włoszech nasilają się apele do władz poszczególnych miast, by wprowadziły stanowczy ich odpalania.

– Sylwestrowy hałas może mieć natężenie nawet 160 decybeli, a przecież słuch np. psów jest o wiele wrażliwszy niż ludzki. Trudno się dziwić, że bardzo często bywają one skrajnie przerażone – przekonuje Stowarzyszenie Empatia, inicjator akcji „Nie strzelam w Sylwestra!” i podkreślają, że coraz częściej zdarza się, iż w efekcie hałasu sylwestrowego ptaki rozbijają się o fasady domów, a inne zwierzęta umierają na zawał lub w panice wpadają pod samochody.

Tymczasem już na kilka dni przed sylwestrem dwie osoby we Włoszech przeszły amputacje kończyn w rezultacie eksplozji petard, a w całym kraju nasilają się apele do władz poszczególnych miast, by wprowadziły stanowczy zakaz odpalania rac i fajerwerków.

Z apelem wystąpiła między innymi organizacja obrony praw konsumentów Codacons używając argumentu, którego wcześniej nie podnosiła w prowadzonej od lat batalii przeciwko petardom – zagrożenia dla środowiska naturalnego i tym samym zdrowia ludzi. Według organizacji Codacons fajerwerki powodują niebezpieczne dla zdrowia stężenie toksycznych substancji w powietrzu. W rezultacie 1 stycznia, po nocy eksplozji, poziom szkodliwych pyłów we włoskich miastach znacznie przekracza dopuszczalne normy. To zaś oznacza ryzyko poważnych problemów układu oddechowego, zwłaszcza u dzieci. Codacons przekonuje, że petardy tak samo szkodzą jak smog w wielkich miastach. To, jak podkreślono, dodatkowy powód, by ich zakazać.

– Tu nie chodzi tylko o prymitywny i niebezpieczny zwyczaj, powodujący co roku rany, także ciężkie, u setek osób, ale to również pseudomoda, która abstrahując od tych wypadków, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dzieci, osób starszych i zwierząt – oświadczył Francesco Tanasi z Codacons.

Autor: pł
Źródło: niezalezna.pl , PAP

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=72364 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]