Uganda: dożywocie za homoseksualizm? Homoaktywiści zapowiadają walkę

Aktualizacja: 2013-12-27 10:08 am

Parlament w Ugandzie przyjął ustawę, która karze niektóre akty homoseksualne nawet dożywotnim wyrokiem więzienia. Homoaktywiści zapowiadają: „będziemy walczyć do końca”.

Ustawa czeka już na podpis prezydenta, Yoweri Museveni. Jeśli wejdzie w życie, to homoseksualiści za dopuszczanie się niektórych aktów, będą karani więzieniem. W zależności od wagi czynu homoseksualiści będą skazywani od dwóch lat pozbawienia wolności do dożywocia.

Tęczowi aktywiści nie chcą jednak dać za wygraną. Zapowiadają walkę do końca. – Powinniśmy walczyć z tą ustawą. Nie może ona zostać wprowadzona. Wezwiemy prezydenta do tego by nie podpisywał ustawy. Zgłosimy ją też do odpowiedniego trybunału – zapowiedział jeden z wpływowych homoaktywistów w Ugandzie, Frank Mugisha.

Homoseksualiści sami jednak nie do końca wierzą w to, że ich działania przyniosą jakiś skutek. Jak ocenia Mugisha, prezydent raczej jest zdecydowany by podpisać ustawę. – To pobożny chrześcijanin – trzeźwo ocenia Mugisha.

Homoaktywiści mówią przede wszystkim o „homofobii” w Ugandzie oraz o tym, że parlamentarzyści przynieśli wstyd krajowi „swoją ignorancją przy uchwalaniu ustawy”.

Homoseksualiści liczą też na poparcie innych krajów. – Oczekujemy, że będą nas wspierać USA i Wielka Brytania – mówi Mugisha.

Większość parlamentarna w Ugandzie pozostaje jednak niewzruszona na działania aktywistów homoseksualnych i próby lobbingu przeciwko ustawie. Deputowany, David Bahati nazwał ustawę „wielkim zwycięstwem Ugandy” a poparcie dla niej „głosem przeciwko złu”. Figlarnie podsumował też, że wprowadzenie takiej regulacji to „Bożonarodzeniowy prezent” dla jego kraju.

Źródło: news24.com

ged

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=72340 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]