Berlusconi przeprasza za słowa o Żydach

Aktualizacja: 2013-11-18 12:54 pm

Po protestach włoskich środowisk żydowskich były premier Silvio Berlusconi przeprosił za swoje słowa o tym, że jego dzieci czują się prześladowane jak Żydzi w czasach Hitlera. Wypowiedź ta zostanie usunięta z wydanej niedawno książki dziennikarza Bruno Vespy.
 
Na pytanie, czy prawdziwe są pogłoski o tym, że jego dzieci myślą o sprzedaży imperium medialnego i finansowego oraz wyjeździe za granicę, były premier odpowiedział: „Moje dzieci mówią, że czują się tak, jak musiały się czuć żydowskie rodziny w Niemczech w dobie reżimu Hitlera. Mają naprawdę wszystkich przeciwko sobie”. W ten sposób odniósł się do swych licznych spraw sądowych i wydanych wobec niego wyroków skazujących.
 
Protesty wspólnoty żydowskiej poparli politycy wielu opcji.

Włoskie media podały, że kilka dni po gorącej dyskusji, jaką wywołała wypowiedź uznana powszechnie za skandaliczną, Berlusconi poszedł na kolację do restauracji na terenie dawnego rzymskiego getta. Przy jednym ze stolików zobaczył prezesa wspólnoty żydowskiej Wiecznego Miasta Riccardo Pacificiego, który po premierze książki na początku listopada wyraził konsternację z powodu słów magnata medialnego. Były szef rządu poprosił go o chwilę rozmowy.

Berlusconi przeprosił za porównanie do prześladowań Żydów, które wywołało oburzenie – poinformował rzecznik rzymskiej wspólnoty Fabio Perugia.
 
Rezultatem tego spotkania jest, jak poinformowano, decyzja o usunięciu kuriozalnej wypowiedzi z drugiej edycji książki dziennikarza, zawierającej wywiad-rzekę z byłym premierem.

Autor:
Żródło: ,

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=71453 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]