Izrael: ortodoksyjny znaczy antychrześcijański?

Aktualizacja: 2009-02-26 9:34 am

Ortodoksyjnym Żydom bliższy jest islam niż chrześcijaństwo, wynika z badań statystycznych opublikowanych w izraelskim dzienniku Yediot Ahronot – informuje Radio Watykańskie.

Pokazują one, że chrześcijanie, a zwłaszcza katolicy, są dość dobrze oceniani w Izraelu przez środowiska świeckie. Natomiast opinie środowisk religijnych i ultraortodoksyjnych w sposób zaskakujący zbliżają się do pozycji muzułmańskich W grupie tej aż 68 proc. badanych odmawia chrześcijanom wolności kultu w Izraelu, 65 proc. negatywnie ocenia stosunek Kościoła katolickiego do judaizmu, 73 proc. nie życzy sobie jakiejkolwiek wzmianki o chrześcijaństwie w izraelskich szkołach.

Na tym tle opinie tak zwanych środowisk laickich wypadają o wiele bardziej pozytywnie. W tej bowiem grupie 71 proc. badanych uważa, że chrześcijanie mają prawo do prozelityzmu w Izraelu. 68 proc. chce, by o chrześcijaństwie uczono w szkołach. Tylko co dziesiątemu z badanych przeszkadzają chrześcijańskie symbole religijne. W jednym świeccy i ortodoksyjni Żydzi są zgodni, a mianowicie w kwestii sprzedawania chrześcijanom ziemi w Jerozolimie. Nie godzi się na to odpowiednio 64 i 95 proc. badanych.

Źródło: Radio Watykańskie

Za: PiotrSkarga.pl


Ziemi chrześcijanom nie sprzedamy

Świeckim Żydom chrześcijanie nie przeszkadzają, religijni wolą muzułmanów, ale ani jedni ani drudzy nie sprzedaliby chrześcijanom ziemi w Jerozolimie – wynika z badań izraelskiego dziennika „Yediot Ahronot”.

W Izraelu pod względem nastawienia do chrześcijan przebadano Żydów religijnych i nie religijnych – informuje Radio Watykańskie. Wyniki? Badania statystyczne wykazały, że chrześcijanie – a zwłaszcza katolicy – są dość dobrze oceniani w Izraelu przez środowiska świeckie.

Z kolei opinie środowisk religijnych i ultraortodoksyjnych w sposób zaskakujący zbliżają się do pozycji muzułmańskich. W tej grupie ankietowanych 68 proc. odmawia chrześcijanom wolności kultu w Izraelu, 65 proc. negatywnie ocenia stosunek Kościoła katolickiego do judaizmu, 73 proc. nie życzy sobie jakiejkolwiek wzmianki o chrześcijaństwie w izraelskich szkołach.

Na tym tle opinie tak zwanych środowisk laickich wypadają bardzo pozytywnie, bo 71 proc. badanych w tej grupie uważa, że chrześcijanie mają prawo do prozelityzmu w Izraelu. 68 proc. chce, by o chrześcijaństwie uczono w szkołach. Tylko co dziesiątemu z badanych przeszkadzają chrześcijańskie symbole religijne.

Świeccy i ortodoksyjni Żydzi są natomiast zgodni co do jednego – ziemi chrześcijanom nie sprzedajemy. W kwestii gruntów w Jerozolimie zdecydowane „nie” dla nabywania jej przez chrześcijan wyraziło odpowiednio 64 i 95 proc. badanych.

AJ/RV

Za: Fronda.pl


CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=7074 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]