Czy Kaczyńscy zaczynają dostrzegać zbrodnie UPA?

Aktualizacja: 2009-02-19 5:03 pm

Przez prawie godzinę mogłem wczoraj w Warszawie porozmawiać w cztery oczy z szefem PiS. Tematem głównym było uczczenie ofiar ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich z UPA na Kresach Wschodnich.

Efektem rozmowy była zapowiedź p. premiera Jarosława Kaczyńskiego, że w czwartek 26 lutego br. o g. 15.00 weźmie on udział w mszy św. odprawianej przeze mnie i jeszcze jednego księdza w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, a następnie złoży kwiaty pod tablicą ku czci ofiar ludobójstwa, znajdujacą się na frontonie Domu Polonii.

Msza św. będzie odprawiana z okazji 65 rocznicy zamordowania przez zbrodniarzy z UPA i SS “Galizien” 1200 Polaków w Hucie Pieniackiej na Tarnopolszczyżnie.

Decyzja pana premiera wobec wciąż trwającej zmowy milczenia jest godna podziwu.

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Kontrowersje wokół uczczenia ofiar UPA

Wojciech Wybranowski 19-02-2009, ostatnia aktualizacja 19-02-2009 01:57

Przedstawiciel Lecha Kaczyńskiego negocjował kształt obchodów 65. rocznicy wymordowania Polaków w Hucie Pieniackiej. Lwów nie chciał, by wspominać o mordach UPA

Pamięć polskich ofiar zamierza uczcić stowarzyszenie Huta Pieniacka. 28 lutego 1944 r. w tej miejscowości oddziały UPA i SS Galizien wymordowały ok. tysiąca polskich mieszkańców.

Przed kilkoma tygodniami samorząd Lwowa wydał oświadczenie sugerujące, by w oficjalnych wystąpieniach nie mówić o Polakach zamordowanych przez UPA, ale o „ofiarach lokalnych konfliktów”.

Dla Polaków mieszkających na Ukrainie jest to nie do przyjęcia. – Jeśli strona polska ulegnie, to znów zamiast obchodów będzie szopka – mówi „Rz” jedna z mieszkanek Lwowa.

– Ukraińcy próbują nas zastraszyć – twierdzi Małgorzata Gośniowska-Kola, szefowa stowarzyszenia Huta Pieniacka.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w negocjacje w sprawie obchodów na Ukrainie włączył się przedstawiciel prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Ustępstwa w polityce historycznej mogą za kilka lat doprowadzić do takich problemów jak w stosunkach z Niemcami – mówi „Rz” negocjator proszący o nieujawnianie personaliów.

Wszystko wskazuje na to, że zabiegi przyniosły sukces. – Prezydent planuje osobiście wziąć udział w uroczystości w Hucie Pieniackiej– mówi „Rz” Michał Zatyka z biura prasowego Kancelarii Prezydenta.W sprawę zaangażowali się także parlamentarzyści. Poseł Paweł Kowal (PiS), były wiceszef MSZ w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, przygotowuje projekt uchwały dotyczącej uczczenia Polaków pomordowanych na Kresach. – Jesteśmy im to winni – uważa Kowal.

Pomysł uczczenia przez Sejm ofiar bestialskich mordów UPA budzi ostrożną aprobatę przedstawicieli innych klubów.

– Jestem za, ale projekt uchwały powinien trafić do Prezydium Sejmu, by wspólnie opracować ostateczną wersję – uważa poseł Dariusz Lipiński (PO) z Komisji Spraw Zagranicznych. Poparcie deklaruje również Lewica. – Należy uczcić naszych rodaków zamordowanych przez UPA – nie ma wątpliwości ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. – Ale powinniśmy nazwać te zbrodnie zgodnie z prawdą: ludobójstwem. Inaczej nie ma sensu.

Dodaje, że rozmawiał już o tym z prezesem Jarosławem Kaczyńskim. – Zapewnił, że przedstawi sprawę na Komitecie Politycznym PiS – twierdzi ks. Isakowicz-Zaleski.

Już wiadomo, że Sejm nie zdąży przyjąć uchwały przed obchodami 65. rocznicy mordu w Hucie Pieniackiej. Za to jeszcze w tym tygodniu do MSZ trafi interpelacja posłów PiS Sławomira Zawiślaka i Zbigniewa Girzyńskiego, wzywająca polską dyplomację do należytego uczczenia ofiar UPA w Hucie Pieniackiej. – Budowa dobrych stosunków polsko-ukraińskich nie może oznaczać przyzwolenia na fałszowanie naszej historii – podkreśla Zawiślak.

Rzeczpospolita, 19 lutego 2009 r.

Za: Blog ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego
“Z Jarosławem Kaczyńskim o Kresach”


CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=6849 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]