Laboranci oskarżeni

Aktualizacja: 2013-01-1 8:36 pm

Dwoje policyjnych laborantów z Olsztyna sfałszowało badania szczątków Krzysztofa Olewnika – twierdzi prokuratura. Akt oskar-żenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Olsztynie. Laborantom grozi do pięciu lat więzienia.

Prokuratura oskarżyła szefową laboratorium Jolantę D. oraz biegłego medycyny sądowej Bogdana Z. Jak informuje prok. Barbara Sworobowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, oskarżenie dotyczy niedopełnienia obowiązków i sfałszowania wyników ekspertyz badań DNA szczątków Krzysztofa Olewnika.

Badania genetyczne zostały wykonane w październiku 2006 r. w olszyńskim Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Laboranci pobrali trzy próbki fragmentów kości. Dwie potwierdziły tożsamość z kodem genetycznym porwanego i zamordowanego, a trzecia nie. Pracownicy nie tylko nie przeprowadzili ponownego badania, czego wymagały procedury, ale także zataili negatywny wynik trzeciej próbki. Prokuratura zarzuca im również niewłaściwy nadzór nad próbkami, co doprowadziło do zaginięcia fragmentów kości badanych w 2006 roku.

Efektem rozbieżności ujawnionych w badaniu była ekshumacja ciała. Po przeprowadzeniu ponownych badań ustalono, że to bezsprzecznie zwłoki Krzysztofa Olewnika. Wcześniej prokuratura oskarżyła dwóch policjantów zajmujących się w latach 2001-2004 sprawą porwania Krzysztofa Olewnika o zaniedbania, które skutkowały narażeniem go na utratę życia. Jednocześnie zrezygnowano z pociągnięcia do odpowiedzialności 24 prokuratorów, którzy zajmowali się sprawą w latach 2001-2006, umarzając postępowanie.

Olewnik został porwany w październiku 2001 roku. Po dwuletnim przetrzymywaniu i wpłaceniu okupu został zamordowany. Jego ciało odnaleziono w 2006 roku.

ZB, PAP

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=65971 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]