Nowy Jork: Żydowski prawnik uznany winnym w wielkiej aferze udzielania pożyczek hipotecznych

Aktualizacja: 2009-02-23 11:18 am

Ława przysięgłych sądu w Nowym Jorku uznała winnym 34-letniego Alexandra Kaplana, żydowskiego brokera firmy ubezpieczeniowej, fałszowania dokumentów w procesie przyznawania pożyczek hipotecznych.

34-letni Alexander Kaplan z firmy Lerner & Kaplan na Brooklynie stał niezwruszony, gdy ława przysięgłych uznała go winnym wobec wszystkich 18 zarzucanych mu przestępstw. Wyrok zostanie wydany przez sędziego Richarda Holwell na rozprawie w dniu 1 maja br.

Kaplan podczas transakcji nie ujawniał ani nabywcom ani bankom wszystkich szczegółów umowy, a jego działalność prokurator Avi Weitzman określił jako “szeroką działalność konspiracyjną, w wyniku której okradziono klientów na miliony dolarów.” Prokurator podkreślił, że Kaplan “Kłamał zarówno co do tożsamości nabywcy, jak i kwoty pożyczki. Jego kłamstwa miały na celu ochronę jego wspólników działalności kryminalnej orazi sprawienie wrażenia legalności transakcji.”

Kaplan jest jednym z 27 osób wymienionych w szerokiej konspiracyjnej działalności przestępczej. Jego najbliższy partner biznesowy, Alexander Lipkin przyznał się w czerwcu 2008 roku do zarzucanych mu czynów i oczekuje wyroku.

Inną działalnością przestępczą Kaplana i jego kompanów, których prokurator określił mianem “brudnych prawników”, było kupno bloków mieszkalnych na Manhattanie, bez ujawnienia bankowi, że są one zamieszkane.

Firma Kaplana Executive Settlement Services przyczyniła się do obserwowanego dzisiaj kryzysu finansowego, który jak się oficjalnie twierdzi, wybuchł w wyniku przyznawania pożyczek osobom nie potrafiącym wykazać się odpowiednim zabezpieczeniem (subprime loans). W 2004 roku firma potrafiła dokonywać 10 transakcji kupna-sprzedaży dziennie.

Kaplanowi grozi kara do 30 lat pozbawienia wolności oraz milion dolarów grzywny, choć – jak twierdzi prasa – “spodziewany jest dużo łagodniejszy wyrok”.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) na podstawie Law.com

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=6310 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]