Nowa hierarchia dogmatów? –Stanisław Michalkiewicz

Aktualizacja: 2009-02-1 10:41 am

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, pod wpływem natarczywego molestowania przez środowiska żydowskie, które „potępiają” biskupa Ryszarda Williamsona za jego wypowiedź na temat technicznych szczegółów holokaustu, złożył coś w rodzaju samokrytyki. Oświadczył mianowicie, że Stolica Apostolska „nie wiedziała” o tej wypowiedzi przed zdjęciem ekskomuniki. No dobrze, a co by było, gdyby „wiedziała”? Czy w tej sytuacji Benedykt XVI odważyłby się zdjąć ekskomunikę, czy nie?

Ta deklaracja kardynała Tarcisio Bertone skłania do refleksji nad współczesnymi dogmatami, a ściślej – nad ich hierarchią. Dotychczas znaliśmy dogmaty religii katolickiej, ale okazuje się, że w tak zwanym międzyczasie pojawiły się również inne dogmaty w które muszą wierzyć wszyscy, bez względu na dotychczasowe wyznanie. Gdyby tak biskup Ryszard Williamson wyraził powątpiewanie w istnienie Boga, to rezonans z pewnością nie byłby tak wielki, jak ten, którego jesteśmy dzisiaj świadkami. Takiemu arcybiskupowi Emanuelowi Milingo Jan Paweł II puścił płazem nawet małżeństwo zawarte w tzw. Kościele Zjednoczeniowym Moona. Ale gdyby tak, nie daj Boże, coś bąknął na temat holokaustu… Od razu widać, że są dogmaty mniej ważne i najważniejsze.


Stanisław Michalkiewicz
Komentarz  ·  „Dziennik Polski” (Kraków)  ·  2009-01-30  |  www.michalkiewicz.pl


Stałe komentarze Stanisława Michalkiewicza ukazują się w „Dzienniku Polskim” (Kraków).

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=6102 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]