Aktualizacja strony została wstrzymana

Bumerang – ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Nierozwiązane do końca problemy w Kościele powracają zazwyczaj ze zdwojoną siłą

Jak rozwiązywać trudne sprawy w Kościele katolickim w Polsce? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, warto sięgnąć do doświadczeń innych europejskich wspólnot religijnych. Ostatnio francuski dziennik katolicki „La Croix” opublikował wyniki prac kościelnej komisji lustracyjnej, powołanej przez Cerkiew prawosławną w Bułgarii. Komisja po ukończeniu pracy opublikowała szczegółowy raport, z którego wynika, że w czasach panowania systemu komunistycznego aż 11 z 14 biskupów bułgarskich współpracowało z bezpieką. W raporcie podano wszystkie personalia agentów i zakres ich działalności. Ujawnienie tych informacji było oczywiście wstrząsem dla wielu osób, ale zostało pozytywnie przyjęte przez wiernych jako wyraz odwagi Cerkwi, która pragnie stanąć w prawdzie.

W tym kontekście należy przypomnieć, że polska komisja kościelna nigdy nie ujawniła w pełni swojego raportu, choć stwierdziła, że ok. 20 biskupów było zarejestrowanych przez SB jako tajni współpracownicy lub tzw. kontakty operacyjne. W ten sposób wierni nadal nie wiedzą, o kogo chodzi i jakie były powody tych rejestracji. A szkoda, bo brak jawności powoduje, że informacje, które przeciekły już do prasy (np. te dotyczące prymasa-seniora, ks. abp. Henryka Muszyńskiego, czy obecnego prymasa, ks. abp. Józefa Kowalczyka) tworzą zapalne sytuacje. Podobnie jest z informacjami o prawosławnym arcybiskupie Sawie, którego gościem był kontrowersyjny patriarcha Cyryl I.

Te niewyjaśnione sprawy mogą być wykorzystane przez polski obóz władzy, dla którego Kościół kryjący swoje „umoczenie” jest łatwym przedmiotem manipulacji. Mogą także być wykorzystane przez służby specjalne obcych państw, zwłaszcza przez Rosję, która kopie (o ile nie oryginały) najważniejszych akt SB przechowuje w siedzibie KGB na Łubiance w Moskwie. A jedyną drogą do przecięcia ewentualnych szantaży, jak słusznie twierdził zmarły tragicznie prof. Józef Szaniawski, jest ujawnienie materiałów zgromadzonych w archiwach IPN. Episkopat Polski w tej sprawie zrobił krok do przodu i dwa do tyłu. No cóż, czasami powinien uczyć się od Bułgarów.

Dziennik „La Croix” pisze także o problemach kościelnych obecnych w samej Francji. Chodzi o zarzuty zawarte w „Czarnej Księdze oddziaływania psychiczno-duchowego”, a postawione niektórym wspólnotom charyzmatycznym oraz Wspólnocie Błogosławieństw. Książka zawiera wypowiedzi członków tych wspólnot, którzy przyznają się do uczestnictwa w skandalicznych praktykach. Mowa o terapiach i sesjach psycho-duchowych, prowadzących do poważnych odchyleń i manipulacji umysłowych. Biskupi francuscy na szczęście zajęli się tą sprawą, zapowiadając publikację swojego dochodzenia. Uważają bowiem, że sprawy zamiecione pod dywan powracają jak odrzucony bumerang. I to z podwójną siłą.

Na koniec dobra wiadomość z Wrocławia. W piątek 21 bm. o g. 16 przed tamtejszym kościołem Dominikanów zostanie odsłonięty i poświęcony chaczkar – kamienny krzyż ormiański, dedykowany Ormianom pomordowanym w czasie ludobójstwa dokonanego w 1915 r. w Turcji oraz Polakom i Ormianom pomordowanym przez UPA w Kutach nad Czeremoszem i Baniłowie na Bukowinie w 1944 r. Chaczkar wykonany z oryginalnego tufu wulkanicznego został przywieziony z Armenii i jest darem tamtejszego rządu dla społeczeństwa polskiego. Podobne krzyże-pomniki ustawione są już w Krakowie, Gdańsku, Elblągu i Gliwicach. Na uroczystość tę zapraszam w imieniu Dolnośląskiego Stowarzyszenia Ormian, które jest głównym organizatorem uroczystości.

Zamieszczam także kilka innych zaproszeń. 15 bm., g. 11 – rozpoczęcie dwudniowego ogólnopolskiego zjazdu miłośników Wołynia w Świątnikach k. Sobótki. 16 bm. g. 12 – msza św. w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu za poległych żołnierzy polskich na Kresach (w 73. rocznicę napaści ZSRR na Polskę). W następny weekend odbędą się Wrześniowe Kresowiana w diecezji legnickiej. 22 bm. g. 15 – sesja popularnonaukowa pt. „Wielokulturowość Kresów” w seminarium duchownym przy ul. Jana Pawła II w Legnicy oraz 23 bm. g. 11 msza św. polowa w Białej k. Chojnowa, a po niej festyn kresowy.

Zapraszam też na moje spotkania autorskie: 18 bm. g. 18 – aula Biblioteki Miejskiej przy ul. Szafranka 7 w Rybniku i 20 bm. g. 17 w ramach Dni Chrześcijańskich w Prudniku.

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Gazeta Polska, 12 września 2012 r.

Za: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski blog (11-09-2012) | http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=88&nid=6723

Skip to content