USA: pierwszy wyrok za niezapobieżenie aktom pedofilii

Aktualizacja: 2012-07-26 6:47 pmZobowiązanie do maksymalnej ochrony dzieci, a także do opieki nad ofiarami pedofilii znalazło się w komunikacie, jaki opublikowała archidiecezja w Filadelfii po ogłoszeniu wyroku skazującego ks. Williama Lynna. Duchowny, który sam nie dopuścił się żadnych nadużyć wobec poszkodowanych, uznany został przez sąd winnym tego, że ukrywał tego typu czyny dokonane przez innych księży. Grozi mu od 3 do 6 lat pozbawienia wolności.

Wyrok wydaje się paradoksalny. To właśnie ks. Lynn, jako jeden z pierwszych w archidiecezji, podjął konkretne próby interwencji wobec przypadków nadużyć seksualnych księży, o czym informował ówczesnego ordynariusza. Sugerował mu pewne konkretne, choć naiwne, rozwiązania, jak np. przeniesienie winnych na inną parafię, jednak sam nie miał władzy podjęcia jakichkolwiek decyzji. Uważa, że robił wszystko, co było w zasięgu jego możliwości. „Postępowałem tak, jak potrafiłem najlepiej. Jest jednak faktem, że to było zbyt mało, by powstrzymać dalsze wyrządzanie krzywd. I za to bardzo przepraszam” – stwierdził ks. Lynn.

W oświadczeniu archidiecezji czytamy, że Kościół w pełni rozumie powagę dokonanych przez duchownych nadużyć seksualnych. Wyraża ból wobec ofiar tych czynów. Publiczne upokorzenie Kościoła jest trudną lekcją na przyszłość, że zawsze trzeba być czujnym i chronić dzieci w katolickich parafiach i szkołach. „Przez ostatnie lata archidiecezja bardzo się zmieniła. Podjęliśmy radykalne kroki dla zapewnienia młodym ludziom bezpieczeństwa. Te wysiłki będą kontynuowane i jeszcze intensyfikowane teraz i w kolejnych latach” – czytamy w oświadczeniu.

Zauważa się ponadto, że wielu ludzi poddaje w wątpliwość surowość nałożonej na ks. Lynna kary. Jest nadzieja, że zostanie ona jeszcze obiektywnie zweryfikowana. Archidiecezja zapewnia również o modlitwie za duchownego i jego rodzinę w tym trudnym dla niego czasie.

lg/ rv, archidicese of philadelphia, cna, ewtn

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=59164 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]