Obchody rocznicy 10 kwietnia nielegalne?

Aktualizacja: 2012-04-3 9:17 am

Warszawski magistrat piętrzy biurokratyczne przeszkody przed organizatorami obchodów 2 rocznicy katastrofy smoleńskiej. W ratuszu domagają się od nich coraz to nowych dokumentów i zaświadczeń.

 – Teraz zażądano od nas uzgodnień z komendy mazowieckiej policji, Zarządem Dróg Miejskich i zgody inżyniera ruchu – mówi dla „Gazety Polskiej Codziennej” radny Warszawy, Maciej Wąsik z PiS-u. Jest on jednym z organizatorów rocznicowych obchodów. Na wszystko ma bardzo mało czasu. Nie ukrywa, że może nie zdążyć z załatwieniem wszystkich formalności. Ponadto obawia się utrudnień ze strony urzędników.

Wymagana jest – cokolwiek absurdalna zgoda – na ustawienie naprzeciwko pałacu prezydenckiego niewielkiego podium, z którego mógłby przemawiać prezes PiS-u Jarosław Kaczyński i członkowie rodzin innych ofiar tragedii. Jeżeli organizatorzy nie uzyskają stosownych zezwoleń, to grożą im wysokie kary pieniężne sięgające kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych. A uczestnicy spotkania na Krakowskim Przedmieściu mogą być karani mandatami.

Jest to kolejna odsłona walki władz Stołecznego Miasta Warszawy z pamięcią o ofiarach katastrofy. Prezydent Gronkiewicz dawała wyraz swojego stosunku dla tej pamięci, gdy nakazywała gasić i usuwać znicze oraz zabierać składane tulipany, upamiętniające Pierwszą Parę.

 – Władza idzie na otwarty konflikt. I to od dawna. Dokładnie tak samo wyglądały dni po katastrofie – sprzątano znicze, zabierano kwiaty. Te mechanizmy utrwaliły się wśród naszych władz i stale się pogłębiają – mówi Andrzej Melak, brat Stefana Melaka, który zginął pod Smoleńskiem. Zwraca uwagę, że rządzący powodowani butą i pychą ale także strachem przed tym, co ich czeka, wykonują wciąż bardzo nerwowe ruchy. – Ale to działa na naszą korzyść. Mam nadzieję, że będzie tak jak z tablicą wyjaśniającą powód wizyty śp. prezydenta w Smoleńsku, zlikwidowaną przez Rosjan. Rosjanie zdjęli jedną, w Polsce powstały tysiące – wyjaśnia Andrzej Melak.

Źródło: „Gazeta Polska Codzienna”

luk

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=54732 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]