Pałac Potockich na Białorusi sprzedany za 45 tys. zł

Aktualizacja: 2011-12-23 11:20 am

Pozostałości pałacu Potockich w Berezynie na Białorusi zostały sprzedane na aukcji. Do 2015 roku powstanie tam hotel, restauracja i sala myśliwska w stylu klasycystycznym.

Pozostałości pałacu Potockich w Berezynie, fasada główna
fot. radzima.org

To pierwszy w historii Białorusi przypadek, by pod młotek poszedł zabytek architektury XIX wieku – komentuje białoruski dziennik rządowy „Respublika”

Pałac Potockich powstał około 1850 roku. Przez ostatnie 30 lat był niewykorzystany. Został wystawiony na aukcję w listopadzie za symboliczną cenę 35 tys. rubli białoruskich, czyli 14 złotych. Firma budowlana z Mińska, zapłaciła za niego 112 mln rubli (45,5 tys. zł), w zamian za co otrzymała prawo dzierżawy gruntu na 50 lat.

Naczelnik wydziału turystyki władz rejonu berezyńskiego Jauhen Bułajczyk mówi, że przestudiowano archiwa związane z rodem Potockich, aby odtworzyć wnętrza z czasu, gdy w nim mieszkali.

Władze rejonu mają nadzieję, że inwestycja przyciągnie turystów – leży nad Berezyną i zostanie włączony do trasy spływu tą rzeką.

Na podstawie: PAP, Polskie Radio

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=48898 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]