Łotwa: Parlament nie chce rosyjskiego jako drugiego języka oficjalnego

Aktualizacja: 2011-12-22 9:30 am

Parlament Łotwy odrzucił w czwartek propozycję zmiany konstytucji, w myśl której rosyjski stałby się drugim, obok łotewskiego, językiem oficjalnym. Większość w parlamencie stanowią łotewskojęzyczni deputowani przeciwni tej poprawce.

Około 40 proc. mieszkańców Łotwy stanowi ludność rosyjskojęzyczna. To w wyniku podjętej przez jej przedstawicieli obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej projekt został poddany pod głosowanie w parlamencie.

Prezydent Andris Berzins przed głosowaniem zdecydowanie opowiedział się przeciwko postulowanej zmianie. “Przyznanie rosyjskiemu statusu drugiego języka oficjalnego zaprzeczałoby (idei) Łotwy jako państwa narodowego i byłoby sprzeczne z podstawowymi zasadami konstytucji” – podkreślił.

60 posłów w 100-osobowym parlamencie zagłosowało przeciwko skierowaniu projektu zmian do komisji parlamentarnych. Żaden z deputowanych obecnych na sali obrad nie zagłosował “za”, jeden wstrzymał się od głosu. 31 posłów prorosyjskiego Centrum Zgody opuściło salę obrad na znak protestu.

Zgodnie z łotewskim ustawodawstwem, jeśli parlament odrzuci zmianę w konstytucji zaproponowaną przez grupę obywateli, rozpisuje się w tej sprawie referendum. Język rosyjski stanie się drugim językiem oficjalnym, jeżeli w powszechnym głosowaniu za takim rozwiązaniem opowie się co najmniej 772 tys. głosujących, czyli 50 proc. uprawnionych do głosowania.

Przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej Arnis Cimdars oświadczył, że referendum w sprawie nadania rosyjskiemu statusu języka oficjalnego mogłoby się odbyć 11 lub 18 lutego przyszłego roku.

Jednak referendum nie wróży się sukcesu. “Biorąc pod uwagę, że rosyjskojęzyczna mniejszość na Łotwie to ok. 40 proc. ludności, a zdecydowana większość jest przeciwna projektowi ustawy, będzie mu trudno pokonać tę przeszkodę i stać się obowiązującym prawem” – ocenił ośrodek analityczny Stratfor.

Rosyjskojęzyczną mniejszość stanowi ludność napływowa z czasów, gdy Łotwa była częścią ZSRR. Od upadku ZSRR władze Łotwy prowadzą wobec niej restrykcyjną politykę; jej przedstawiciele nie mają łotewskiego obywatelstwa, lecz status obcokrajowca i legitymują się specjalnymi paszportami. Na Łotwie i w Estonii, gdzie również mieszka liczna mniejszość rosyjskojęzyczna, prawicowi politycy określają język rosyjski jako “język dawnych okupantów”. (PAP)

22.12. Ryga (PAP/BNS,Media) – akl/ ap/

Za: stooq -- [Org. tytuł: « Łotwa - Parlament nie chce rosyjskiego jako drugiego języka oficjalnego»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=48818 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]