Szczątki 60 ofiar złożonych z ludzi w okresie kultury Sican odkryte w Peru

Aktualizacja: 2011-12-21 10:23 am

Archeolodzy odkryli w północnym Peru doskonale zachowane miejsce pochówku 60 ofiar krwawego obrzędu sprzed ponad 1100 lat – poinformował serwis internetowy Daily Mail.

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych na stanowisku położonym na terenie Parku Historycznego Pomac, który jest obszarem chronionym w regionie Lambayeque w północno-zachodnim Peru.

W pobliżu ośrodka ceremonialnego z okresu kultury Sican, zwanej też kulturą Lambayeque, która rozwijała się w okresie 750-1375 r., archeolodzy odkryli miejsce pochówku ludzi i zwierząt, złożonych prawdopodobnie w ofierze w trakcie religijnych ceremonii.

W wykopie o długości 150 metrów naukowcy odnaleźli doskonale zachowane szkielety 60 ludzi oraz szczątki psów i koni, zabitych ponad 1100 lat temu.

Jak poinformowali Carlos Elera i Jose Pinilla, archeolodzy prowadzący badania na stanowisku przez cały ostatni rok, wśród ludzkich szczątków znajduje się wiele szkieletów pozbawionych głów oraz 30 czaszek.

Ułożenie niektórych ciał ofiar wskazuje, że zostały zrzucone z krawędzi głębokiego wykopu. Podczas prac na stanowisku odnaleziono też rozmaite naczynia i wyroby ceramiczne. (PAP)

jot/ ula/

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=48744 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]