Niezwykłe znalezisko sprzed ponad 1000 lat na Islandii

Aktualizacja: 2011-12-3 7:29 pm

Archeolodzy odkryli na Islandii pozostałości pochówku sprzed ponad 1000 lat, wskazujące na wykorzystanie ludzkich ciał jako darów ofiarnych – informuje serwis internetowy Iceland Review.

Odkrycia ludzkich i zwierzęcych szczątków umieszczonych w ziemnym murze dokonano podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych na stanowisku archeologicznym w Pegjandadalur, położonym w okręgu Sudur-Pingeyjasysla w północno-wschodniej części Islandii.

Archeolodzy badali mur w kształcie litery L, ułożony z darni ponad 1000 lat temu, kiedy odkryli w jamie wewnątrz muru ludzką czaszkę, kość szczękową kota, a także kości innych zwierząt, w tym owiec – złożone w jednym miejscu.

Tuż przy jamie naukowcy odnaleźli nienaruszone miejsce pochówku nowonarodzonego dziecka.

Zdaniem badaczy, znalezisko jest unikalne i zadziwiające ze względu na kombinację kości odnalezionych w jednym miejscu. Eksperci wykluczają możliwość, że w jamie składano zwykłe odpady, gdyż na Islandii nigdy nie praktykowano kanibalizmu ani nie jedzono kotów.

Jak poinformowała archeolog Lilia Palsdottir, odnalezione pozostałości mogą świadczyć o przeprowadzeniu jakiegoś rytuału z wykorzystaniem ludzkiej ofiary, ale nie można tego jednoznacznie potwierdzić.

Umieszczanie ludzkich szczątków w murach i ścianach było znane w historii, na przykład w przypadku Rzymian, którzy często w murach nowo wybudowanych domów umieszczali w ofierze szczątki noworodków.

Według Palsdottir, znalezisko mogło być związane z jednym z pogańskich rytualnych obrzędów, praktykowanych na Islandii przed przyjęciem chrześcijaństwa w ok. 999-1000 roku, o których niewiele wiadomo. (PAP)

jot/ agt/

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=47894 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]