Peru: Archeolodzy odkryli szczątki dzieci złożonych w ofierze

Aktualizacja: 2011-11-25 10:27 pm

Naukowcy odkryli na stanowisku w południowym Peru szczątki 44 małych dzieci złożonych prawdopodobnie w ofierze w czasach przedinkaskiej kultury Kolla – informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Sillustani, położonym nad Jeziorem Umayo w regionie Puno w południowo-wschodniej części kraju, gdzie znajdują się pozostałości cmentarzyska z okresu kultury Kolla z charakterystycznymi kamiennymi wieżami grobowymi.

Kultura Kolla rozwijała się w tej części Peru w okresie 1200-1450 r. i upadła po podboju dokonanym przez Inków.

Archeolodzy badający cmentarzysko Kolla odnaleźli szczątki 44 małych dzieci pogrzebane wokół jednej z kamiennych wież grobowych na stanowisku, zwanych „chullpa”.

W wieżach takich składano ciała zmarłych członków całych grup rodzinnych, należących prawdopodobnie do elity kultury Kolla.

Szczątki dzieci w wieku poniżej 3 lat, umieszczone parami w koszach wraz z rozmaitymi przedmiotami, zostały odnalezione przez archeologów wokół wieży noszącej nazwę Chullpa Lagarto, należącej do najwyższych na stanowisku i mierzącej blisko 10 metrów wysokości.

Jak poinformował archeolog Eduardo Arisaca, każde z dzieci miało na piersi umieszczony kamień wulkaniczny, a obok ciał złożono rozmaite przedmioty ofiarne, jak porcje żywności, naczynia i dzbany.

Na odkrytych wyrobach ceramicznych znajdują się namalowane rozmaite sceny wojenne mogące – zdaniem ekspertów – świadczyć o tym, że dzieci zostały złożone w ofierze podczas konfliktu zbrojnego z udziałem ludu Kolla. (PAP)

jot/ tot/

Za: Służba zdrowia (2011-11-25) -- [Org. tytuł: « Archeolodzy odkryli w Peru szczątki dzieci złożonych w ofierze»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=47475 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]