ABW: Rosja próbuje przejąć polskie banki

Aktualizacja: 2011-11-15 10:17 pm
Urzędnicy Komisji Nadzoru Finansowego przeszli kurs kontrwywiadowczy – przestrzegano ich przed działaniami rosyjskich służb.

Z rozmów z wysokim rangą oficerem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wynika, że służby mają informację, iż Rosjanie uczestniczą w próbie przejęcia naszego sektora bankowego – pisze “Rzeczpospolita”.

W związku z tym oficerowie Agencji przeprowadzili pod koniec października dwudniowe szkolenie dla sprawujących kierownicze funkcje urzędników Komisji Nadzoru Finansowego.

Z informacji “Rzeczpospolitej” wynika, że przestrzegali między innymi przed działaniami wywiadu rosyjskiego. Zwracali uwagę na Sbierbank – największy bank kontrolowany przez państwo rosyjskie. – Mamy informacje, że rosyjskie służby bardzo mocno uczestniczą w próbie przejęcia polskiego sektora bankowego – mówi wysoki rangą oficer ABW.

Największy rosyjski bank – Sbierbank, podjął kroki do zbudowania w Polsce bazy, która ma pomóc w zrealizowaniu planów zakupu polskich banków. Rosjanie wynajęli m.in. kancelarię prawną i agencję PR.

Wśród potencjalnych nabytków Rosjan wymienia się Alior Banku, Bank Millennium i BRE Bank. A to właśnie od decyzji KNF zależy zgoda na taką transakcję.

Podczas szkolenia oficerowie tłumaczyli urzędnikom m.in. to, jak chronić informacje oraz jak rozmawiać z lobbystami i zagranicznymi dyplomatami. Przestrzegali przed zawiązywaniem bliskich relacji z nowo poznanymi osobami i instruowali, jak nie paść ofiarą szantażu.

ABW i KNF oficjalnie potwierdzają fakt szkolenia, choć nie zdradzają, czego dotyczyło – informuje “Rzeczpospolita”.

PAP, IAR, agkm

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=47141 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]