Amerykanie masowo nadużywają leków przeciwbólowych

Aktualizacja: 2011-11-2 1:13 pm

Nadużywanie dostępnych na receptę środków przeciwbólowych w USA przybrało rozmiary “epidemii” i powoduje już więcej zgonów niż heroina i kokaina razem wzięte – alarmuje raport opublikowany przez Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie.

Centers for Disease Control and Prevention wylicza, że w ostatnich 10 latach na skutek gwałtownego wzrostu spożycia takich środków narkotycznych, jak OxyContin, Vicodin czy metadon, liczba przypadków śmiertelnych z nimi związana zwiększyła się w USA aż ponad trzykrotnie. O ile w 1999 r. rejestrowano rocznie 4 tys. zgonów z tego powodu, to w 2008 r. było już 15 tys.

Jedną z ofiar nadużywania tych preparatów, zawierających substancje opioidowe, jest australijski aktor Heath Ledger, który zmarł w styczniu 2008 r. w Nowym Jorku. Reuters pisze, że kilka miesięcy później w tym samym mieście od przedawkowania metadonu zmarła 12-letnia dziewczyna, która kupiła lek od piętnastolatka. Śmierć poniósł także hokeista Derek Boogaard.

Pamela Hyde, administrator Substance Abuse and Mental Health Services Administration, twierdzi, że codziennie prawie 5,5 tys. kolejnych Amerykanów zaczyna nadużywać dostępnych na receptę środków przeciwbólowych. Wielu z nich zwiększa dawkę leku, by uśmierzyć doskwierające im bóle. Ale inni zażywają je jedynie rekreacyjnie, dla poprawy samopoczucia. Większość nadużywających leki narkotyczne osób jest w wieku 35-54 lat.

Wcześniejsze badania, przeprowadzone w latach 2008-09, wykazały, że w roku poprzedzającym obserwacje nadużywało tego rodzaju środków przeciwbólowych 5 proc. Amerykanów w wieku powyżej 12 roku życia.

Dr Thomas Frieden, dyr. Centers for Disease Control and Prevention, nawołuje do lekarzy, by przepisywali leki narkotyczne tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jego zdaniem, w bólach chronicznych powinny być one wypisywane chorym na samym końcu, jedynie w wtedy, gdy nie pomagają już zwykłe środki przeciwbólowe.

W dwóch stanach – w Missouri i New Hampshire – wprowadzono obowiązek rejestrowania wszystkich przepisywanych narkotycznych leków przeciwbólowych.

Roczne zużycie OxyContin, Vicodin i metadonu w USA wynosi już 7,1 kg na 10 tys. ludności. Koszty jakie ponoszą firmy ubezpieczeniowe z powodu nadużycia tych środków oceniane są na 72,5 mld rocznie.

PAP

KOMENTARZ BIBUŁY: Nie dysponujemy w tym momencie konkretnymi statystykami (może Czytelnicy nam pomogą?), ale w Europie właśnie społeczeństwo polskie znajduje się w czołówce pod względem zażywania leków przeciwbólowych. Przyczyniają się do tego m.in. nachalne reklamy – oczywiście sponsorowane przez lobby farmaceutyczne, w większości obce kapitałowo – a także wzrastające koszty leczenia i ceny leków. Zamiast czekać miesiącami w kolejkach do lekarza, zamiast leczenia odpowiednimi lekami, chorzy łykają zareklamowane pastylki, jak dropsy.
W USA przyczyny są te same: wszędzie rządzi pieniądz, a zdrowie pracownika (bo zdrowiem bezrobotnego nikt się nawet nie zainteresuje) liczy się o tyle, o ile może zwiększyć to jego dyspozycyjność i wydajność.

Za: Gośc.pl (2011-11-02) -- [Org. tytuł: « USA: Masowo nadużywają leków przeciwbólowych»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=46661 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]