Aktualizacja strony została wstrzymana

USA na pasku Izraela: Po przyjęciu Palestyny do UNESCO, administracja Obamy nie zapłaci składki członkowskiej

Departament Stanu poinformował, że USA nie przekażą UNESCO 60 mln dolarów składek.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland powiedziała, że USA nie mają wyboru i wstrzymują finansowanie Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), zgodnie z amerykańskim prawem.

Prawodawstwo z lat 90. zakazuje Stanom Zjednoczonym finansowania każdej agendy ONZ, przyznającej pełne członkostwo jakiemukolwiek podmiotowi, który nie dysponuje „uznawanymi międzynarodowo atrybutami” państwowości.

Amerykanie przekazują rocznie na działalność UNESCO 80 mln dolarów – 22 proc. jej budżetu. Waszyngton już wcześniej groził, że przestanie finansować UNESCO, jeśli przyjmie ona wniosek palestyński.

W poniedziałek na konferencji generalnej w Paryżu UNESCO przyjęła Autonomię Palestyńską na swego członka. Wzmocni to pozycję Palestyńczyków w ubieganiu się o pełne członkostwo w ONZ, co oznaczałoby uznanie niepodległości ich państwa.

Za tą decyzją głosowało 107 państw, 14 było przeciw, a 52 wstrzymały się od głosu. Przyjęto ją wiwatami. „Niech żyje Palestyna” – krzyknął po francusku jeden z delegatów na zakończenie długiego i pełnego napięcia posiedzenia.

Przeciwko przyznaniu Palestynie członkostwa UNESCO były m.in. USA, Izrael, Kanada, Niemcy, Holandia, Szwecja. Za opowiedziały się m.in. Brazylia, Rosja, Chiny, RPA oraz Francja i 10 innych członków UE, większość krajów arabskich, afrykańskich i latynoskich. Od głosu wstrzymały się m.in. Wielka Brytania, Włochy, Polska.

„Przyznanie członkostwa Palestynie zwiększa poczet członków UNESCO do 195” – podała w komunikacie organizacja, która w ubiegły piątek przyznała członkostwo Sudanowi Południowemu.

Palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Malki uznał, że decyzja UNESCO to moment historyczny, który oznacza przyznanie Palestyńczykom nowych praw na arenie międzynarodowej.

Szef izraelskiej dyplomacji Awigdor Lieberman na wieść o przyjęciu Palestyny do UNESCO oznajmił, że Izrael powinien teraz rozważyć zerwanie wszelkich stosunków z Autonomią Palestyńską. Przyjęcie Palestyńczyków do UNESCO jako pełnego członka szkodzi widokom na wznowienie  procesu pokojowego – stwierdza izraelskie MSZ w oświadczeniu.

MSZ Izraela oświadczyło, że odrzuca decyzję UNESCO, bowiem „nie przekształca ona Autonomii Palestyńskiej w rzeczywiste państwo, a jedynie w niepotrzebny sposób utrudnia drogę do wznowienia negocjacji bliskowschodnich”. Resort wyraził jednocześnie żal, że Unii Europejskiej nie udało się na forum oenzetowskiej organizacji zająć jednolitego stanowiska wobec palestyńskiego wniosku.

Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział, że przyjęcie Palestyńczyków do UNESCO jest przedwczesne, bezcelowe i podważa dążenia społeczności międzynarodowej do wypracowania pełnego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu. Według niego wynik głosowania jest również przeszkodą we wznowieniu bezpośrednich negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami.

Za: niezalezna.pl (2011-10-31) | http://niezalezna.pl/18344-amerykanie-nie-wespra-unesco | Amerykanie nie wesprÄ… UNESCO

Skip to content