Najstarsza katedra w USA po “pracach konserwacyjnych” ogołocona z witraży

Aktualizacja: 2006-07-9 12:00 am

Po niemal dwóch latach prac określanych jako tzw. prace konserwacyjne, w piątek 7 lipca br. biskup pomocniczy Archidiecezji Baltimore, bp Denis J. Madden poświęcił ponownie najstarszą w Stanach Zjednoczonych bazylikę Basilica of the National Shrine of the Assumption of the Virgin Mary.

200-letnia bazylika, usytuowana w samym centrum Baltimore na wzgórzach Mount Vernon, zamknięta została w listopadzie 2004 roku i poddana została wielu tzw. pracom konserwacyjnym zamykającym się kwotą 32 milionów dolarów. Dyrektor historycznego nadzoru Bazyliki, Mark J. Potter powiedział, że jest ona “nie tylko podwaliną Kościoła katolickiego w Ameryce”, ale również “kamieniem węgielnym wolności religijnej w Ameryce”. Mówiąc o zastąpieniu witraży przejrzystymi szybami, Dyrektor Mark J. Potter powiedział, że “Dzisiaj jesteśmy świadkami czegoś więcej niż powrotu światła, cudownego światła do wspaniale odnowionego budynku, [bowiem przez ten fakt] zwracamy uwagę na rolę stanu Maryland w rozwoju tolerancji i wolności religijnej w Ameryce”.

Uroczystość otwarcia bazyliki odbędzie się 4 listopada br., a następnego dnia nastąpi ponowne poświęcenie ołtarza. Podczas następnych dziewięciu dni zaplanowane są koncerty, międzyreligijne spotkania oraz wycieczki dla turystów. W dniu 12 listopada biskupi amerykańscy zbiorą się, by odprawić uroczystą Mszę połączoną z procesją.

KOMENTARZ BIBUŁY: Dostojna i piękna bazylika Basilica of the National Shrine of the Assumption of the Virgin Mary, kościół-historia Ameryki, pierwsza wybudowana na ziemii amerykańskiej katedra, dzieło architekta Benjamin Latrobe, tego samego który zaprojektował budynek Kongresu Stanów Zjednoczonych – zmienia radykalnie swoje oblicze. Tak zwane prace konserwacyjne zniszczyły jeden z najpiękniejszych elementów bazyliki: dziewięć olbrzymich, 10-metrowych witraży, które zostały usunięte i zastąpione zwykłymi szybami. Początkowo Komisja Ochrony Zabytków miasta Baltimore (Baltimore City Commission on Historical and Architectural Preservation) stanowczo oponowała przeciwko zakusom usunięcia witraży, ale w końcu – najprawdopodobniej pod wpływem nacisków amerykańskich biskupów i ich architektonicznych doradców – zmieniła decyzję. W listopadzie obejrzymy więc tę perełkę architektoniczną pozbawioną witraży. Ciekawe jakie jeszcze niespodzianki kryje wnętrze tej “odnowionej katedry”.

Na witrażach znajdowały się wizerunki świętych i przedstawiona została historia Kościoła w Ameryce: od przybycia osadników katolickich na ziemię amerykańską, przez pierwszą Mszę św. odprawioną w Maryland 25 marca 1634 roku, konsekrację kolejnych biskupów czy wizytę kardynała Eugenio Pacelli, przyszłego papieża Piusa XII, który odwiedził Bazylikę w 1936 roku. Widocznie komuś nie podobała się katolicka historia Ameryki, kraju który miał kiedyś szanse stać się krajem katolickim, po strasznych prześladowaniach katolików z rąk protestantów. Ci sami co wprowadzili te prawa, zabraniające katolikom zdobywania edukacji, sprawowania urzędów, wykonywania zawodu prawnika czy nawet głosownia – bo takie obowiązywały prawa np. w Maryland, o czym tak rzadko wspomina się! – kontynuują swoją nienawiść do katolicyzmu i Kościoła. Tym razem zabrali się za likwidację witrażowych wspomnień najpiękniejszych kart historii Ameryki. No, ale co się dziwić: posoborowy kierunek Kościoła zmierza do “międzyreligijnych” spotkań i “dialogów” bez słowa przypomnienia o koniecznym warunku zbawienia: powrotu na łono Kościoła katolickiego, i takie witraże po prostu przeszkadzają na tej obłędnej drodze.

Dzisiejszy Kościół staje się ofiarą, która mordowana przez odwiecznych wrogów, również i sama sobie zadaje śmiertelne rany.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=453 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]