Rosja i Wenezuela chcą utworzyć międzynarodową instytucję finansową

Aktualizacja: 2011-08-26 12:05 pm

Rosja i Wenezuela zamierzają utworzyć nową międzynarodową instytucję finansową na wzór Banku Światowego, tyle że w mniejszej skali – napisał w piątek rosyjski dziennik „Kommiersant”.

Moskwa i Caracas podpisały w 2010 roku porozumienie o utworzeniu banku z kapitałem 4 mld dolarów, przeznaczonego do finansowania wspólnych projektów – przypomina gazeta.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez powiedział w czwartek, podczas spotkania w Caracas z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, że bank, który ma już przedstawicielstwo w Moskwie, otworzy swój oddział w Caracas, a także w Pekinie.

Według źródeł z delegacji rosyjskiej towarzyszącej ministrowi Ławrowi, Wenezuela chce, aby ten bank stał się o wiele silniejszą instytucją finansową, niż jest obecnie.

„Badamy obecnie możliwości przekształcenia banku w międzynarodową instytucję finansową na wzór Banku Światowego, zrozumiałe, że na skromniejszą skalę” – podały te źródła.

Według innych doniesień, prezydent Chavez byłby gotów przekazać do tego nowego banku część rachunków państwowego koncernu naftowego PDVSA.

Obecnie jednym z pierwszych projektów nowej instytucji byłaby pożyczka Moskwy dla Caracas w wysokości 4 mld dolarów – napisał „Kommiersant”.

Prezydent Chavez ogłosił 11 sierpnia, że jego rząd negocjuje z Rosją ten kredyt, którego większa część byłaby przeznaczona na „wyposażenie i modernizację” wenezuelskiej armii. Według gazety, pieniądze te pozwoliłyby Caracas na dokonanie zakupu rosyjskiej broni.

PAP

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=42632 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]