UE chce uniknąć głosowania w ONZ w sprawie państwa palestyńskiego

Aktualizacja: 2011-07-18 10:12 am

Szefowie MSZ państw UE wezwali w poniedziałek w Brukseli Izrael i Palestyńczyków do wznowienia rozmów pokojowych, chcąc najwyraźniej uniknąć we wrześniu głosowania na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie uznania państwa palestyńskiego – pisze AFP.

Spytana o zagrożenie jakie niesie za sobą dla UE złożenie rezolucji w sprawie uznania państwa palestyńskiego szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała: „Nie uważam, żeby to była jakaś tragedia, ponieważ nie wiemy jeszcze, co będzie zawierała ta rezolucja”.

Na pytanie o uznanie państwa palestyńskiego, szef brytyjskiej dyplomacji William Hague powiedział, że „na razie kraje UE wstrzymują się ze swoim stanowiskiem”. „Zobaczymy, co się stanie w ciągu najbliższych tygodni. Chcielibyśmy, aby Izraelczycy i Palestyńczycy wznowili rozmowy bezpośrednie” – podkreślił Hague.

Minister dodał, że UE „zdecyduje we wrześniu, jeśli będzie to konieczne, w sprawie stanowiska dotyczącego uznania (państwa palestyńskiego), chociaż dalece bardziej praktyczne byłoby podjęcie na nowo negocjacji”.

„Mamy jeszcze czas do września, nie chodzi więc o złożenie takiej czy innej deklaracji, lecz wywarcie nacisku na wznowienie negocjacji” między Izraelem a Palestyńczykami – ocenił wicepremier i minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn.

Reklama

Pod koniec czerwca polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że Unia Europejska wypracowuje wspólne stanowisko na wypadek, gdyby jesienią ONZ została poproszona o uznanie państwa palestyńskiego.

Według Sikorskiego, wspólne stanowisko będzie zależało od tego, jak zostanie sformułowana odpowiednia rezolucja. Wskazał, że kraje członkowskie UE uzgodniły, że powstrzymają się od dyskutowania swych indywidualnych stanowisk w tej kwestii w czasie, gdy będą trwały starania o konsensus.

Wobec nieprzynoszących rezultatu rozmów z Izraelem Palestyńczycy zdecydowali, że zwrócą się we wrześniu bezpośrednio do ONZ o uznanie swego państwa. Jeszcze nie podjęli jednak decyzji, czy będą zabiegać o uznanie swego państwa przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, której decyzje są wiążące, czy o symboliczne głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Izrael jest przeciwny takiemu posunięciu i uważa, że Palestyńczycy zamiast podejmować jednostronne działania na forum ONZ powinni podjąć rokowania z państwem żydowskim. Przeciwne inicjatywie są też USA; Europejczycy są zaś podzieleni. Francja zadeklarowała poparcie dla palestyńskiej inicjatywy, o ile do września nie zostaną wznowione negocjacje izraelsko-palestyńskie. Natomiast Niemcy i Włochy, a także Holandia zapewne będą przeciwne wszelkiej takiej rezolucji.

PAP

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=40878 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]