Rosja upomina się o tereny Arktyki

Aktualizacja: 2011-07-7 10:53 am

Rosja zamierza zgłosić komisji ONZ rozszerzenie swych granic w Arktyce w 2012 roku. Bogaty w surowce energetyczne region jest powodem wielu międzypaństwowych sporów.

Liczę, że w przyszłym roku przedstawimy komisji ONZ uzasadnione naukowo oświadczenie o rozszerzeniu granic naszego szelfu w Arktyce – zapowiedział wicepremier Siergiej Iwanow podczas posiedzenia Kolegium Morskiego. Polityk zaznaczył, że niedawno rozpoczęła się druga ekspedycja specjalistów, która ma wykazać m.in., że tzw. Grzbiet Łomonosowa (podwodne pasmo górskie) stanowi kontynuację szelfu kontynentalnego Rosji. Jeśli rejs przyniesie oczekiwane wyniki, Rosja dostanie ponad milion metrów kwadratowych w Arktyce i prawo do eksploatacji złóż ropy i gazu w rejonie pomiędzy Czukotką, Murmańskiem i biegunem północnym.

Zgodnie z prawem międzynarodowym żaden kraj nie ma zwierzchnictwa nad biegunem północnym i otaczającymi go wodami. Każde z pięciu państw „arktycznych” (oprócz Rosji – Kanada, USA, Dania i Norwegia) może zgodnie z konwencją ONZ z roku 1982 zwiększyć liczącą 200 mil strefę ekonomiczną. Warunkiem jest przedstawienie dowodów, że obszar poza nią stanowi przedłużenie szelfu kontynentalnego kraju.

Instytut Monitoringu Geologicznego USA szacuje, że prawdopodobnie w Arktyce znajduje się 13 proc. światowych złóż ropy i 30 proc. złóż gazu, które nie zostały jeszcze odkryte. Ocieplający się klimat może ułatwić dostęp do tych zasobów.

pl, zbyt/ PAP

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=40376 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]