Rosja: Ogłoszenia aborcyjne z ostrzeżeniem o zagrożeniu dla zdrowia

Aktualizacja: 2011-07-1 9:39 pm

Ogłoszenia o usługach aborcyjnych muszą zawierać ostrzeżenia o zagrożeniu dla zdrowia kobiety, włącznie z niepłodnością – uznali w piątek rosyjscy parlamentarzyści, uchwalając nową ustawę.

Wskaźnik aborcji jest w Rosji jednym z najwyższych na świecie i obniżenie go może pomóc w uniknięciu demograficznej katastrofy związanej z kurczeniem się ludności kraju – pisze agencja Associated Press.

Zaaprobowana przez Dumę Państwową, niższą izbę parlamentu, ustawa mówi, że 10 procent powierzchni ogłoszeń o usługach aborcyjnych musi zostać przeznaczone na wyszczególnienie ewentualnych konsekwencji negatywnych dla zdrowia kobiety poddającej się zabiegowi usuwania ciąży – podała agencja RIA-Nowosti.

Z danych zamieszczonych na stronie internetowej rosyjskiego parlamentu wynika, że w Rosji w 2007 roku 1,5 mln kobiet poddało się aborcji – niemal tyle samo, ile tego roku urodziło się dzieci.

Chociaż Związek Radziecki był pierwszym na świecie krajem, który w 1920 roku zalegalizował aborcję na życzenie, możliwość ta została zniesiona w 1934 roku przez Józefa Stalina i było tak do jego śmierci w 1953 roku.

Później komunistyczne władze zachęcały do rodzenia dzieci, ale od upadku komunizmu dwie dekady temu Rosji systematycznie ubywa ludności. W latach 1992-2008 ludność Rosji zmalała o 12 mln do około 143 mln.

Szacunki ONZ przewidują, że do 2050 roku populacja Rosji zmniejszy się niemal o jedną piątą do 116 mln.

Eksperci ds. zdrowia uważają, że kluczowymi czynnikami dla tego trendu jest uboga dieta, prowadząca do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, alkoholizm wśród mężczyzn i epidemia wirusa HIV, której sprzyja narkomania, zwłaszcza heroinizm, oraz wysoki wskaźnik zgonów w wyniku przemocy.

Oczekuje się, że nowa ustawa bez problemu przejdzie w Radzie Federacji, izbie wyższej parlamentu, i zostanie podpisana przez prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. (PAP)

Moskwa (PAP/Reuters /klm/ ap/

Za: stooq -- [Org. tytuł: « Rosja - Ogłoszenia aborcyjne z ostrzeżeniem o zagrożeniu dla zdrowia»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=40149 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]