Rosyjskie myśliwce nad Polską

Aktualizacja: 2011-06-2 3:40 pm

“Vigilant Skies 2011” – pierwsze wspólne ćwiczenia Rosji i NATO

W dniach 7-8 czerwca rosyjskie i NATO-wskie myśliwce przeprowadzą nad Polską oraz Morzem Czarnym ćwiczenia antyterrorystyczne nastawione na przechwytywanie uprowadzonych samolotów pasażerskich. Jak podkreśla Sojusz, manewry będą prowadzone w ramach przeciwdziałania zamachom, m.in. takim, jakie miały miejsce 11 września 2001 roku.

Według przedstawicieli Sojuszu Północnoatlantyckiego, będą to pierwsze takie ćwiczenia stanowiące demonstrację rozwoju współpracy byłych nieprzyjaciół, którzy w okresie zimnej wojny byli bardziej przyzwyczajeni do śledzenia samolotów drugiej strony jako potencjalnych intruzów. Zgodnie ze scenariuszem operacji zatytułowanej “Vigilant Skies 2011” (Czujne Przestworza 2011), 7 czerwca z Krakowa ma wystartować polski samolot, który następnie zerwie łączność z kontrolą naziemną i zmieni zaplanowany kurs. Maszyna ma być przechwycona przez polskie myśliwce, które z kolei przekażą swoją misję myśliwcom rosyjskim, które doprowadzą samolot na lotnisko w Malborku. Scenariusz przewiduje, że w kabinie pilotów uprowadzonego samolotu dojdzie do walki, podczas której terroryści zostaną obezwładnieni. Zaplanowano, że podczas tej akcji zostanie uszkodzony pokładowy system nawigacyjny. Następnego dnia podobne ćwiczenia z pozorującym uprowadzenie samolotem tureckim odbędą się nad Morzem Czarnym z udziałem myśliwców tureckich, a następnie rosyjskich.

Według NATO, scenariusz operacji “Vigilant Skies 2011” posłuży zademonstrowaniu podjętej przez Rosję i Sojusz Północnoatlantycki Inicjatywy Współpracującej Przestrzeni Powietrznej (Cooperative Airspace Initiative – CAI), której celem jest zapobieżenie atakom podobnym do tych, jakie miały miejsce 11 września 2001 roku, kiedy to porwane przez terrorystów cywilne samoloty uderzyły w wieżowce nowojorskiego World Trade Center. “To pierwsze takie ćwiczenia antyterrorystyczne prowadzone przez NATO i Federację Rosyjską i będą one ważnym kamieniem milowym w osiąganiu zdolności operacyjnej przez system CAI” – czytamy w komunikacie Sojuszu. Dodaje się w nim, że “CAI zwiększy bezpieczeństwo tysięcy pasażerów, którzy każdego dnia korzystają z międzynarodowych lotów między przestrzenią powietrzną NATO i przestrzenią powietrzną Rosji oraz milionów osób na ziemi”.

System CAI – koordynowany z ośrodków w Warszawie i Moskwie, z dodatkowymi lokalnymi placówkami koordynacyjnymi w Rosji, Norwegii i Turcji – ma dysponować łącznym radarowym obrazem ruchu lotniczego, co umożliwi wczesne ostrzeganie o podejrzanych sytuacjach w powietrzu.

Marta Ziarnik, PAP

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=38874 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]