Leżajsk nie chce współpracować z gloryfikatorami UPA. Rada Miasta przegłosowała uchwałę o zaprzestaniu partnerskiej współpracy

Aktualizacja: 2011-05-31 10:47 pm

Rada Miasta Leżajska jednogłośnie przegłosowała uchwałę o zaprzestaniu partnerskiej współpracy z ukraińskim Nowojaworowskiem do czasu sprawdzenia, czy w mieście tym nie zostali ostatnio upamiętnieni liderzy i ideolodzy Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za liczne zbrodnie na Polakach – poinformowały „Super Nowości”.

„Przewodniczący Rady Miasta w Leżajsku postanowił sprawdzić prawdziwość doniesień medialnych dotyczących faktów gloryfikacji Stepana Bandery i Romana Szuchewycza w Nowojaworowsku” – poinformował na łamach „SN” Eugeniusz Matkowski, prezes Klubu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Leżajsku.

Jeżeli te informacje zostaną potwierdzone, władze Leżajska wystąpią pisemnie do Rady Nowojaworowska o uchylenie uchwał, przyznających tytuły honorowych o0bywateli ziemi jaworowskiej Banderze i Szuchewyczowi oraz o  zniesienie upamiętniających ich nazw ulic.

Gdyby władze Nowojaworowska nie spełniły tych próśb, Rada Miasta Leżajska wystąpi o uchylenie postanowień dotyczących umowy partnerskiej obu miast .

„Kresowiacy z Leżajska dodają, że jakiś czas temu pojawiła się propozycja nazwania jednej z ulic miasta imieniem Józefa Zadzierskiego- <Wołyniaka>, żołnierza AK i Narodowej Organizacji Wojskowej, walczącego m.in. z UPA. Nie doszło jednak do tego, by nie rozdrażniać stosunków z Ukraińcami” – czytamy w „Super Nowościach”.

Także radni Prawa i Sprawiedliwości powiatu jarosławskiego zażądali od starosty i rady powiatu zerwania umowy o partnerstwie z rejonem jaworowskim, jeżeli potwierdzą się podane wyżej informacje.

Jerzy Bukowski

  Za: wPolityce.pl (2011-05-31) -- [Org. tytuł: « Leżajsk nie chce współpracować z gloryfikatorami UPA. Rada Miasta przegłosowała uchwałę o zaprzestaniu partnerskiej współpracy»]
  Tags: , ,

  Drukuj Drukuj

   

  ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
  Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=38760 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


  Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


  Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


  UWAGI, KOMENTARZE:

  Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
  Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]