Anglia: Powrót bezmięsnych piątków

Aktualizacja: 2011-05-16 11:03 am

Kościół katolicki w Anglii i Walii chce wrócić do praktyki piątkowego wstrzymania się od spożywania mięsa.

Praktyka, będąca rodzajem pokuty dla zaznaczenia dnia śmierci Pana Jezusa, stała się mniej powszechna po 1984 r., gdy wprowadzone zostały nowe, luźniejsze przepisy prawa kościelne.

Dziś Kościół w Anglii i Walii chce do niej powrócić. Arcybiskup Vincent Nichols powiedział, że inspiracją do tego była wizyta Benedykta XVI na Wyspach Brytyjskich, a także entuzjazm, z jakim miejscowi wierni zachowują wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w okresie Wielkiego Postu. Arcybiskup dodał, że papieska pielgrzymka odświeżyła w katolicka poczucie pewności siebie i własnej tożsamości. Jedyne, co w tej sytuacji pozostało, to nadać temu rangę powszechnej praktyki. Katolikom-wegetarianom proponuje się, by wybrali sobie w piątki jakiś inny rodzaj postu.

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=37749 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]