Nadmierne korzystanie z komputerów przyczyną regresu umiejętności czytania u szwedzkich dzieci

Aktualizacja: 2011-05-13 2:00 pm

Za przyczyną zwiększonego korzystania z komputerów, szwedzkie dzieci tracą umiejętności czytania – dowodzą badania naukowców z Uniwersytetu w Goeteborgu.

Prof. Monica Rosén z wydziału pedagogiki Gothenburg University stwierdza, że problem ten dotyczy nie tylko dzieci, lecz “jest niebezpieczeństwem dla całej społeczności uczniów w Szwecji”. Prof. Rosén badała przez ostatnie 20 lat umiejętności czytania 9-latków, a rezultaty są katastrofalne. Okazuje się, że dzisiejsze umiejętności czytania uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej (grundskola) są na poziomie klasy trzeciej sprzed 20 lat.

Co gorsza, badania wykazują, że to nie liczba dzieci nie posiadających umiejętności czytania zwiększa się, lecz okazuje się, że zmniejsza się liczba dzieci posiadających te umiejętności na odpowiadającym wiekowo poziomie.

Tłumacząc przyczyny tych wyników, prof. Rosén mówi, że w przeszłości dzieci w wieku 9-12 lat czytały książki, podczas gdy współczesne dzieci przedkładają czytanie książek nad gry komputerowe. “I nawet nie chodzi o to, że zainteresowanie książkami spadło, ale o to, że wypełnianie wolnego czasu zmieniło się w ciągu ostatnich lat.” – mówi naukowiec. Największy spadek umiejętności czytania wystąpił wśród chłopców, ale i u dziewczynek wskaźnik ten jest podobnie niebezpieczny.

Szwecja, dumna ze swego systemu edukacyjnego, którego uczniowie mogli śmiało konkurować z równieśnikami z innych państw, obawia się o swoją przyszłość. “Spadliśmy z najwyższej pozycji, do zaledwie przeciętnej.”-  ocenia prof. Rosén.  Spadek obecny oraz brak stanowczej reakcji, może spowodowac utratę możliwości konkurowania gospodarki i nauki szwedzkiej w przyszłości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie The Local (12 May 11)
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=37726 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]