Rozpoczęto ekshumacje w Bykowni

Aktualizacja: 2011-05-4 8:57 pm

Profesor Andrzej Kola, szef zespołu poszukiwawczego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, poinformował, że w Bykowni pod Kijowem zaczęły się prace ekshumacyjne w miejscu pochówku ofiar NKWD. Spoczywają tam między innymi polscy oficerowie z listy katyńskiej.

– Dotychczas dokonaliśmy odwiertów, które szczegółowo określiły miejsca, gdzie znajdują się groby zbiorowe odnalezione przez nas w latach poprzednich. Wyznaczyliśmy 40 takich grobów z około 90, które są zlokalizowane i które trzeba zbadać – powiedział dziennikarzom archeolog. Jego zespół rozpoczął wyznaczanie miejsc pochówków w bykowniańskim lesie 11 kwietnia. Do ekshumacji przystąpiono po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń strony ukraińskiej. – Dziś zaczęliśmy poszukiwania w siedmiu grobach. Sądzę, że do końca czerwca powinniśmy powierzone nam zadanie zrealizować – podkreślił prof. Kola.

Ekshumacje w Bykowni mają być ostatnim etapem prac poprzedzających budowę polskiego cmentarza wojennego w tym miejscu. Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa prof. Andrzej Kunert wyraził nadzieję na szybkie otwarcie nekropolii. – To jest już czwarty i ostatni etap prac w Bykowni. Będzie zakończony do 30 czerwca. W tym samym czasie rozpisujemy przetarg na projekt i wykonanie czwartego cmentarza katyńskiego: Cmentarza Polskiego w Bykowni. Jeżeli nic nam nie przeszkodzi, jeżeli wszystko będzie szło tak jak powinno, chcemy nawet już we wrześniu rozpocząć budowę. I jeżeli wszystko się uda, to będziemy się starać, żeby można było otworzyć i poświęcić ten cmentarz w kwietniu, choć to bardzo trudne w tak krótkim czasie. Współpraca ze stroną ukraińską jest bardzo dobra. Im również zależy na tym, żeby możliwie szybko godnie zagospodarować to miejsce – mówi w rozmowie z “Naszym Dziennikiem” prof. Andrzej Kunert.

Przypomnijmy, że w Bykowni pochowano około 150 tysięcy ofiar sowieckiego komunizmu – były to osoby różnych narodowości, w tym 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej. Zostały one zamordowane na mocy tej samej decyzji władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., na mocy której dokonano ludobójstwa na 22 tys. Polaków w Katyniu, Charkowie i Twerze. Poszukiwania szczątków Polaków pogrzebanych w Bykowni rozpoczęto dziesięć lat temu. Cztery lata temu znaleziono dowody, że także tutaj spoczywają szczątki polskich jeńców.

PF, PAP

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=37239 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]