Wzrost nastrojów antypolskich na Litwie

Aktualizacja: 2011-04-8 10:20 pm

Na Litwie odnotowuje się wzrost nastrojów antypolskich. W piątek opiniotwórczy dziennik „Lietuvos Rytas” zamieścił sondaż przeprowadzony wśród czytelników, z którego wynika, że blisko poła Litwinów chce zakazu używania języka polskiego na Wileńszczyźnie.

Z sondażu, w którym uczestniczyło 4782 czytelników wynika, że 48 proc. badanych uważa, że na Wileńszczyźnie, którą w większości zamieszkują Polacy, należy zakazać używania języka polskiego, pozamykać wszystkie polskie szkoły i „w ten sposób zademonstrować, że Wileńszczyzna jest częścią Litwy”.

Wzrost antypolskich nastrojów jest reakcją na wypowiedź przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, eurodeputowanego Waldemara Tomaszewskiego, której udzielił w tym tygodniu gazecie „Respublika”.

Nawiązując do wypowiedzi polityków litewskich, którzy ostatnio często mówią o konieczności integracji litewskich Polaków ze społeczeństwem litewskim, Tomaszewski oświadczył: „Z czym musimy się integrować? My tu żyjemy od zawsze. (…) To wy w tym regionie (na Wileńszczyźnie – PAP) musicie się integrować, gdyż wy tu przyjechaliście. (…) To jest nasza ziemia. Pójdźcie na stary wileński cmentarz – same polskie nazwiska”.

37 proc. respondentów sondażu „Lietuvos Rytas” uważa, że „na takie gadanie” (Tomaszewskiego – PAP) w ogóle nie należy reagować, a 10 proc. sądzi, że „w końcu należy Polakom pozwolić za pisownię ich nazwisk po polsku, by się trochę uspokoili”.

5 proc. czytelników dziennika uważa, że „Wileńszczyzna jest ziemią Polaków i należy w tym regionie dla Litwinów wprowadzić obowiązkową naukę w szkołach języka polskiego.

W ocenie obserwatora litewskiej sceny politycznej Jacka Komara, „oświadczenie Tomaszewskiego i wszystkie te spekulacje są elementem walki o władzę w Wilnie”.

„Te prowokacje, publikacje w gazetach mają pewne cele polityczne. Wszystko to wskazuje, że o władzę w Wilnie toczy się ostra walka” – powiedział Jacek Komar w czwartek w telewizyjnej dyskusji w litewskiej stacji BTV sugerując, że problem mniejszości polskiej stał się kartą przetargową w walce o władzę.

W wyborach samorządowych na Litwie, które odbyły się pod koniec lutego, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie wystartowała w koalicji z Sojuszem Rosjan i zdobyła w Wilnie drugą pozycję, otrzymując 15,24 proc. głosów i zdobywając 11 mandatów w 51-osobowej radzie miasta.

Obecnie trwają intensywne negocjacje w sprawie koalicji w Wilnie, która ma być wyłoniona do 19 kwietnia.

Kurier Wileński/PAP/Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=35954 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]