Niemcy apelują: Wpisujcie narodowość niemiecką!

Aktualizacja: 2011-04-7 9:42 pm

Rada Niemców Górnośląskich apeluje: wpisujcie narodowość niemiecką! “Opcja niemiecka” istnieje w regionie w “naturalnej i niezakamuflowanej” formie.

Rada Niemców Górnośląskich zaapelowała w czwartek do mieszkających w regionie Niemców, by w spisie powszechnym deklarowali narodowość niemiecką. Oświadczyła też, że “opcja niemiecka” istnieje w regionie w “naturalnej i niezakamuflowanej” formie.

W ten sposób skupieni w istniejącej od 8,5 roku Radzie przedstawiciele niemieckich organizacji mniejszościowych odnieśli się do niedawnych publikacji utożsamiających “śląskość” z “zakamuflowaną opcją niemiecką”.

W przyjętym w czwartek w Katowicach apelu do Niemców Górnośląskich członkowie Rady napisali m.in., że deklaracja narodowości jest jednocześnie deklaracją przynależności do historii i dziedzictwa narodowego; podkreślili dumę z niemieckiego dziedzictwa i jego wkładu w światową kulturę.

“Nie musisz znać języka niemieckiego, by być Niemcem (…), bo narodowość to cecha dziedziczna. Pamiętaj, kim byli Twoi przodkowie i Twoi rodzice. Weź to pod uwagę, zadeklaruj odważnie swoją narodowość zgodnie z Twoim odczuciem” – napisała w apelu Rada.

Nawiązując do wypowiedzi o “zakamuflowanej opcji niemieckiej” działacze mniejszości ocenili, że taka “opcja” istnieje na Górnym Śląsku “w formie naturalnej i niezakamuflowanej i prezentowana jest oficjalnie od 20 lat przez Mniejszość Niemiecką”.

Według Rady jedną z najważniejszych cech mniejszości jest lojalność wobec kraju, w którym żyją jej członkowie. “Zasada lojalności Mniejszości Niemieckiej na Górnym Śląsku sięga swoją tradycją do okresu, kiedy część Górnego Śląska po powstaniach i plebiscycie weszła w skład państwa polskiego” – głosi stanowisko Rady.

Mniejszość także – jak wskazali jej członkowie – działa na rzecz pielęgnowania tradycji kultury i języka niemieckiego oraz na rzecz rozwoju regionu, szczególnie w zakresie pomocy społecznej – w sferze ochrony i pomocy osobom bezdomnym i wykluczonym społecznie. Jeden z liderów mniejszości na Górnym Śląsku, Dietmar Brehmer, jest jednocześnie założycielem i szefem Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego, pomagającego bezdomnym i ubogim.

Działacze organizacji mniejszościowych szacują, że Mniejszość Niemiecka na Górnym Śląsku liczy ok. 100 tys. osób. Istniejąca od 2002 r. Rada Niemców Górnośląskich skupia Niemiecką Wspólnotę “Pojednanie i Przyszłość” oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Woj. Śląskiego. Obradom Rady przewodniczy 82-letni ks. Konrad Wersch, duszpasterz Mniejszości Niemieckiej na Śląsku.

Warto działać na rzecz swoich „Ziomali”, będą o tym pamiętać przy urnach wyborczych i istotnych decyzjach politycznych, dotyczących choćby przynależności państwowej.

(interia.pl/AJa)

Niemcy apelują: Wpisujcie narodowość niemiecką!

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=35931 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]