Po rewolucji w świecie arabskim fala imigrantów zaleje Europę

Aktualizacja: 2011-02-25 12:53 pm

Pierwsze konsekwencje antyrządowych zamieszek w świecie arabskim – kolejna fala imigracji do Europy. Jak prognozuje Komisja Europejska, nasz kontynent będzie dalej sferą eksperymentu multi-kulturalizmu. Proces ten przybierze na sile w związku z gwałtownymi przemianami społecznymi w Afryce Północnej.

Na samą włoską wyspę Lampedusa, w zeszłym tygodniu przybyło około 5 tysięcy Tunezyjczyków. Liczby emigrujących do Europy mogą być zwielokrotnione, wziąwszy pod uwagę zapowiedzi Kadafiego. Jako reakcje na ingerencję w wewnętrzną sytuację Libii ze strony Angeli Merkel, zapowiedział on zerwanie wszelkiej współpracy w dziedzinie walki z nielegalną imigracją. Jednocześnie sytuacja w Libii jest najbardziej dramatyczna, toteż znaczna część mieszkańców marzy o wyjeździe z ogarniętego rewolucyjną pożogą kraju (same walki w prowincji Bengazi pochłonęły 60 śmiertelnych ofiar).

Rozwiązaniem ma być wzmożona współpraca w ramach Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich (FRONTEX). Apeluje o to węgierska prezydencja, a do udziału w misji zgłosiło się już 10 krajów. Głosy wśród państw członkowskich są podzielone również co do tego jaki status nadać imigrantom ze świata arabskiego – jako uchodźców z prawem do azylu czy też jako nielegalnych imigrantów.

Smaczku dodaje sprawie stwierdzenie lidera Zielonych Daniela Cohn-Benedicta, który to na forum Parlamentu Europejskiego odniósł się do unijnej polityki imigracyjnej słowami “Wraz z upadkiem dyktatur upadła i ta polityka”. Niezależnie od kontekstu w jakim osadził te słowa nie sposób nie przyznać mu racji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=33388 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]