Aktualizacja strony została wstrzymana

Ofensywa Niemiec – Zbigniew Kuźmiuk

W ostatnim numerze tygodnika Der Spiegel interesujący artykuł dotyczący ofensywy Kanclerz Niemiec Angeli Merkel w sprawie przeforsowania w UE jej Paktu na rzecz konkurencyjności.

Po raz pierwszy w historii UE po jej rozszerzeniu w dniu 11 marca dojdzie do spotkania szefów 17 państw strefy euro, którzy będą debatować na temat zawartości paktu na rzecz konkurencyjności i sposobów  wprowadzania go w życie a także metod kontrolowania jego wdrożenia. Dopiero po tych uzgodnieniach będzie on omawiany (a w zasadzie już tylko akceptowany) pod koniec marca na posiedzeniu Rady UE czyli wszystkich 27 krajów członkowskich. Zgoda wszystkich krajów UE jest konieczna bo wprowadzenie jego zapisów w życie wymaga zmian w już istniejących traktatach.

Pakt na rzecz konkurencyjności ma doprowadzić do ściślejszej koordynacji polityk gospodarczych i socjalnych 17 krajów strefy euro i wszystko wskazuje na to, że ma nastąpić wręcz instytucjonalizacja strefy euro czego wyrazem są oddzielne posiedzenia krajów tej strefy. Niemcy oczekują (skoro mamy dalej płacić na fundusz stabilizacyjny to koordynacja musi się odbywać na naszych warunkach), że kraje tej strefy wprowadzą do swoich Konstytucji zapisy w postaci tzw. hamulców zadłużenia  nie tylko limitów długu publicznego ale limitów corocznych deficytów finansów publicznych.

Kolejny obszar, który ma być skoordynowany to systemy emerytalne w tym w szczególności  wiek emerytalny, który w Niemczech wynosi aż 67 lat (niedawno jego podniesienie do 62 lat w ciągu 5 najbliższych lat we Francji spowodowało protesty na ulicach francuskich miast trwające długie tygodnie). Kolejne forsowane przez Niemców rozwiązanie to zniesienie indeksacji płac i świadczeń wypłacanych w ramach systemów zabezpieczenia społecznego co ma poprawić konkurencyjność gospodarek i obniżyć wydatki budżetowe w poszczególnych krajach. Ostatni obszar to zharmonizowanie tzw. bazy podatkowej w podatku dochodowym od osób prawnych atak naprawdę Niemcom już od kilku lat chodzi o ujednolicenie stawek tego podatku, tak aby zlikwidować tzw. konkurencję podatkową. Ponieważ stawka tego podatku w Niemczech  wynosi około 30% , w Irlandii 12,5%, a na Cyprze tylko 10% wprowadzenie jednolitej stawki zapobiegłoby przenoszeniu się niemieckich firm poza terytorium Niemiec. Skoro Niemcy i Francuzi chcą takiego ujednolicenia polityk gospodarczych i socjalnych krajów strefy euro to zapewne taki proces ostatecznie wymuszą, zwłaszcza, że kraje które mogły by się opierać potrzebują niemieckiego wsparcia finansowego jak powietrza.

Der Spiegel pisze, że Merkel przekonała do tych rozwiązań szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso, ba ponoć Przewodniczący Komisji miał się zgodzić, że w sprawie wdrażania zapisów Paktu i kontrolowania jego zapisów więcej do powiedzenia będą mieli przywódcy 17-stki, a nie Komisja Europejska.

Niemiecki tygodnik także przewiduje, że na forum UE, przeciwnikami takich rozwiązań będą W.Brytania i Czechy a zastanawiają się nad sposobem reakcji Szwecja i Dania.Okazuje się, że Premier Tusk ma zamiar te rozwiązania paktu popierać, choć ponoć na ostatnim posiedzeniu Rady UE, Unia dwóch prędkości bardzo mu się nie podobała. Nie było na ten temat żadnej debaty w Polsce i tym dziwniejszy jest fakt, że niemiecka opiniotwórcza gazeta wie już jak zachowa się w tej debacie Premier Tusk, a my do tej pory tego nie wiemy bo nie podejmował decyzji w tej sprawie ani rząd ani Parlament. O ile bowiem podnoszenie wieku emerytalnego  także w Polsce jest rzeczą nieuchronną, to już podnoszenie stawek podatku dochodowego dla firm rzeczą co najmniej dyskusyjną.

Gdzie są w takim razie podejmowane decyzje w sprawie najważniejszych spraw dla naszego kraju i kto ma na nie największy wpływ, tylko się można domyślać?

Zbigniew Kuźmiuk

Za: dr Zbigniew Kuzmiuk blog | http://kuzmiuk.blog.onet.pl/Ofensywa-Niemiec,2,ID422098134,n

Skip to content