Sfabrykowane dowody na istnienie broni biologicznej powodem zaprowadzenia w Iraku “demokracji”

Aktualizacja: 2011-02-16 5:06 pm

Inżynier Rafid Ahmed Alwan al Janabi, znany specsłużbom USA i Niemiec jako Curveball (w wolnym tłumaczeniu “cwaniak”), zbieg z Iraku, przyznał się, że skłamał twierdząc iż reżim Saddama Husajna przygotowuje broń biologiczną. Jego słowa były dla Białego Domu jednym z głównych pretekstów do rozpoczęcia działań wojennych w Zatoce Perskiej. Sfabrykowane od początku do końca zeznania miały być osobistą zemstą na irackim dyktatorze Husajnie. Al Janabi swoje rewelacje przekazał niemieckim służbom, które kontaktowały się w tej sprawie z kolegami z USA. Później otrzymał polityczny azyl w Niemczech. Wzmożone kontakty al Janabiego ze służbami miały wg. niego miejsce na miesiąc przed słynną przemową Colina Powella na forum ONZ, ostrzegającą świat przed rzekomymi “zapędami wojennymi Iraku”. O braku powodów do rozpoczęcia działań wojennych przeciwko Irakowi wspominali już na początku ubiegłej dekady m.in. były sekretarz obrony Donald Rumsfeld i sekretarz obrony Robert Gates.

W wywiadzie dla angielskiego The Guardian al Janabi wyznał między innymi: “Miałem szansę sfabrykować cokolwiek, by obalić reżim (…) Musiałem zrobić coś dla kraju. Zrobiłem i cieszy mnie, że w Iraku nie ma już dyktatora” oraz dodaje “jestem dumny z tego, że podarowałem Irakowi demokrację”. Al Janabi zupełnie nie żałuje tego co zrobił i zeznał. Twierdzi, że dzisiaj zrobiłby dokładnie to samo co wtedy, bez względu na niemal milionowe straty wśród ludności cywilnej, jakie spowodowała wojna. Uważa, że to cena za “wolność i demokrację” w Iraku, że nie było innej możliwości.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=32716 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]