Jeszcze się śmiać czy już płakać?

Aktualizacja: 2011-02-8 11:23 am

Bronisław Komorowski, który zdążył w ciągu kilku miesięcy przebić swoimi żenującymi wpadkami wszystkie potknięcia na dworze Lecha Kaczyńskiego, zaserwował nam kolejną porcję obciachu na arenie międzynarodowej.

Podczas Szczytu Weimarskiego nasz reprezentant i gospodarz spotkania wprowadził swoich gości- Angelę Merkel i Nikolasa Sarkozego  do saloniku w Pałacu Wilanowskim. Komorowski rozejrzał się i … usiadł pierwszy, nie zważając na to, że goście jeszcze stoją. Kanclerz Angela Merkel przez dłuższą chwilę była potężnie zdezorientowana takim zachowaniem polskiego prezydenta. Po chwili jednak siadła wraz Sarkozym. W tym samym dniu świat miał kolejne powody do kpin z naszego kraju  po tym jak nasz „światowy prezydent” wraz z kanclerz Niemiec i prezydentem Francji zjawili się przed pałacem w Wilanowie. Gdy zaczął padać deszcz asystenci prezydenta podbiegli z parasolem do prezydenta i kanclerz. Sarkozy stał z boku moknąc w strugach deszczu. Zdjęcie prezydenta Sarkozy’ego smutnie stojącego na deszczu w towarzystwie Angeli Merkel i Bronisława Komorowskiego szybko znalazło się we francuskiej agencji AFP wśród najlepszych zdjęć dnia.

Tydzień temu Andrzej Stankiewicz w świetnym tekście w “Newsweeku” pokazał jak wygląda praca Komorowskiego jako prezydenta kraju (dosłownie: praca od 9 do 18) i jego wojaże zagraniczne. „ Bo z Polską i USA to jest, panie prezydencie, jak z małżeństwem. Swojej żonie należy ufać, ale trzeba sprawdzać, czy jest wierna – zagaja rubasznie Komorowski, sięgając po swe ulubione damsko-męskie analogie. Tłumaczka przekazuje Obamie: „…like with your wife…”. Twarz amerykańskiego prezydenta tężeje. Ci z polskiej delegacji, którzy znają angielski, szybko pojmują, w jaką pułapkę wpakował się Komorowski. Prezydent USA mógł zrozumieć to tak, jakby polski gość kwestionował wierność jego żony, Michelle. Zalega pełna napięcia cisza. Doradcy Komorowskiego nerwowo zerkają na Obamę. – Dobre!!! – wybucha nagłym śmiechem wiceprezydent Joe Biden, który sam niejedną gafę Obamie zafundował. Radośnie chichocząc, poklepuje Komorowskiego po plecach. Polski prezydent też się cieszy. Tylko Obama nerwowo się uśmiecha.” –pisze Stankiewicz. Ja się cieszę, że prezydent USA jest wrażliwi na pokrzywdzonych przez los i nie błysnął ripostą. Mogłoby się to źle skończyć, bo Komorowski, który nie zna angielskiego (wbrew propagandzie Kaczyński rozumiał dobrze co do niego mówił George W. Bush) mógłby jej nie skumać i zacząć opowiadać o polowaniach…upps przepraszam. Przecież on i taką anegdotę zaserwował lewicowemu prezydentowi USA.

Już widzę dowcipy Jarosława Kuźniara w poranku TVN 24 z Kaczyńskiego gdyby ten nazwał Rosję republiką, co zrobił „przytomnie” podczas wizyty Miedwiediewa w Polsce Komorowski.  Jednak Bronisław Komorowski jest z sił postępu i etosowcy w wełnianych swetrach z Unii Wolności, którzy w pałacu snują opowieści o czasach opozycyjnych paląc mocne szlugi i popijając kawę z fusami, go skutecznie chronią. Ludzie, którzy prowadzą w pałacu „akademickie dyskusje zamiast opracowywania politycznych strategii”, jak zauważa Stankiewicz, są chyba wciąż tarczą Komorowskiego przed „wścibskimi mediami”. Cóż etos to etos.

„No, to jednak jest korona Himalajów, proszę panów, kontakt… kontakty i takie ważne spotkania: papież, prezydent Stanów Zjednoczonych, prezydent Rosji, prezydent Niemiec w ciągu… i teraz jeszcze jutro prezydent Francji i pani kanclerz Merkel, a w najbliższych czasach też dalsze kontakty na najwyższych szczeblach, a to jest dowód oczywiście na to, że Polska odzyskuje swoją pozycję kraju o stabilnej polityce, ważnego partnera i kraju, z którym chce się utrzymywać relacje na najwyższych szczeblach.”- mówi prezydent Komorowski o swoich sukcesach prezydenckich w wywiadzie dla Polskiego Radia.  Szczerze mówiąc to nie wiem  czy jeszcze się mam śmiać czy może już płakać?

Ale dobrze, że już nie ma tego „obciachowego” Kaczora, nieprawdaż?

Łukasz Adamski


(Kolejna) gafa Komorowskiego

1860760118

prezydent.pl

Właściwie bardziej pasuje tu pochodzące z francuskiego faux pas, gdyż tym razem skutki wpadki Bronisława Komorowskiego odczuł prezydent Francji, Nicolas Sarkozy.

Świat obiegło już gorące powitanie, jakie polski prezydent zgotował Sarkozy’emu podczas Szczytu Weimarskiego w warszawskim Wilanowie. Przed spotkaniem, które – na marginesie – nie przyniosło żadnych spektakularnych rezultatów (ba, nie ustalono nawet daty kolejnego spotkania) Komorowski, Sarkozy i Angela Merkel odebrali w deszczu defiladę kompanii reprezentacyjnej WP i wysłuchali hymnów.

Doniosłość wydarzenia nieco spadła, gdy Komorowski, okazując swój szacunek do kobiet, przygarnął pod parasol kanclerz Niemiec, nie zapewniając żadnej ochrony przed lejącym się deszczem prezydentowi Francji. Ta deszczowa piosenka raczej Nicolasowi Sarkozy’emu do gustu nie przypadła – nie trzeba było być bacznym obserwatorem, by zauważyć malujące się na jego twarzy rosnące zirytowanie, gdy przyjmując oficjalne powitanie, coraz bardziej nasiąkał wodą.

Wobec tego jeszcze mniej dziwi to, iż po wejściu do pałacu polski prezydent rozsiadł się jako pierwszy, nie czekając na gości.

Pytanie, jak w całej tej sytuacji wypada na arenie międzynarodowej słynna polska gościnność, skoro prezydentowi Francji poskąpiono nawet parasola? Może teraz, chcąc odrobić nieco w oczach Sarkozy’ego, warto by wysłać mu chociaż porcję rodzimej polopiryny?

Źródło: pardon.pl

Za: MyPis.org

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=32144 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]