WikiLeaks: Radar w Czechach miał nie zagrażać rosyjskim rakietom

Aktualizacja: 2011-02-7 12:58 pm

Stany Zjednoczone zapewniały Rosję, że radar typu X-Band, który miał być zainstalowany w Republice Czeskiej w ramach systemu BMD, nie będzie zagrażał rosyjskim rakietom międzykontynentalnym.

Jak wynika z rozmów amerykańskiej delegacji w Moskwie w 2007 roku przedstawiciele USA zapewniali, że radar nie posiada parametrów technicznych, które pozwolą mu na przechwycenie rosyjskich pocisków międzykontynentalnych. Rosyjski negocjator Sergej Kisjak argumentował ze swojej strony, że USA planują umieścić systemy obrony przeciwrakietowej nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Wówczas pociski odkryte przez radar mogłyby być zniszczone w inny sposób.

Administracja George’a Busha planowała w ramach systemu obrony przeciwrakietowej zainstalować w Czechach radar, a w Polsce wyrzutnie pocisków przeciwrakietowych. Obecny prezydent USA Barrack Obama zrezygnował z tego planu.

Źródło: centrum.cz

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=32060 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]