- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Rosja bada decyzje sądów wojskowych z II Wojny Światowej

Prawie 350 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej po zakończeniu II wojny światowej trafiło do łagrów za dezercję. Decyzje sądów wojskowych najczęściej opierały się na raportach sporządzanych przez funkcjonariuszy NKWD. Sprawę bada specjalny wydział rosyjskiego Ministerstwa Obrony, którym kieruje generał Aleksandr Kirilin.

Badania prowadzone przez resort obrony związane są z oddaniem hołdu i upamiętnieniem żołnierzy, którzy walcząc z hitlerowskimi Niemcami poświęcali się dla dobra ojczyzny.

Archiwalne dokumenty wskazują jednak, że nie wszyscy zasługują na szacunek i pamięć. Po zakończeniu II wojny światowej z obozów jenieckich wypuszczono około miliona 800 tysięcy czerwonoarmistów. Trafiali oni do tak zwanych obozów filtracyjnych, gdzie funkcjonariusze NKWD sprawdzali ich lojalność wobec Związku Radzieckiego. NKWD uznało, że 344 tysiące żołnierzy radzieckich oddało się w niewolę dobrowolnie lub kolaborowało z Niemcami.

Obecnie resort obrony ponownie sprawdza zebrane podczas śledztwa dokumenty i niewykluczone, że przygotuje wnioski o rehabilitację niesłusznie oskarżonych o dezercję lub zdradę. Problem dobrowolnego przejścia na stronę Niemiec podnosi wiele rosyjskich filmów. Cześć rosyjskich żołnierzy ulegając hitlerowskiej propagandzie uwierzyła, że Niemcy pomogą Rosjanom obalić komunistyczny reżim. Zjawisko to miało największą skalę na terenach dzisiejszej wschodniej Białorusi i wschodniej Ukrainy.

IAR/Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]