Niemcy szukają w Polsce uczniów

Aktualizacja: 2011-02-1 3:46 pm

Od 1 września absolwent polskiego gimnazjum będzie mógł uczyć się w niemieckiej szkole zawodowej.

Dodatkowo polski uczeń będzie mógł odbywać praktykę w niemieckiej firmie. Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, w pierwszej klasie zarobi do 600 euro miesięcznie. Niemcy już informują polskie szkoły o możliwości podejmowania nauki za Odrą. Kształcenie zawodowe w Niemczech trwa dwa lub trzy lata. Uczeń ma zajęcia równolegle w szkole i w firmie. Zakład, w którym uczeń odbywa praktyki, wypłaca wynagrodzenie. Firma opłaca też praktykantowi składki ubezpieczeniowe.

W zależności od branży w pierwszym roku nauki uczeń niemieckiej szkoły zawodowej może zarobić od 200 do 600 euro miesięcznie. W kolejnych latach nauki wynagrodzenie rośnie. W trzeciej klasie budowlanki uczeń może zarobić nawet około tysiąca euro miesięcznie. Dla porównania w Polsce uczeń trzeciej klasy zawodówki zarabia około 200 złotych miesięcznie.

Jak zaznacza “DGP”, choć niemiecka szkoła będzie bezpłatna dla polskich uczniów, nauka w Niemczech wiąże się z dużymi kosztami. Polak sam będzie płacić za mieszkanie, wyżywienie czy dojazdy do firm kształcących. Musi też znać język niemiecki.

(ks/”Dziennik Gazeta Prawna”)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=31684 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]